Powiatowy Inspektor Sanitarny był nieugięty. Po tym, jak w dwóch partiach tej popularnej wody źródlanej wykryto niebezpieczne bakterie, sanepid wydał decyzję o wycofaniu jej ze sprzedaży i wstrzymaniu produkcji. Producent próbuje jednak utrzymać biznes, broni miejsc pracy i zapewnia, że żadnego problemu nie ma.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu spożywczego. Decyzja o wycofaniu partii produktu z rynku została podjęta z powodu wykrycia przekroczonego poziomu ochratoksyny A - toksyny wytwarzanej przez grzyby Aspergillus i Penicillium. Substancja ta jest znana z potencjalnie szkodliwego wpływu na zdrowie, w tym działania rakotwórczego.
Działalność gospodarczą w Polsce regulują przepisy mające na celu ochronę zdrowia publicznego oraz zapewnienie bezpiecznych warunków sanitarno-higienicznych. Jednym z kluczowych organów kontrolnych, odpowiedzialnych za nadzór nad przestrzeganiem tych zasad, jest Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS). Po tragicznej powodzi sprzed miesiąca instytucja rozpoczęła masowe kontrole.
Za nami wakacje, a co za tym idzie, sezon kolonii letnich dla dzieci i młodzieży. Państwowa Inspekcja Sanitarna skontrolowała ponad 9 tysięcy turnusów, w których brali udział najmłodsi. W sumie urzędnicy wystawili 239 mandatów. Za co? Brudne pomieszczenia i posiłki przygotowane z przeterminowanych produktów to tylko niektóre problemy.
W aktualnej sytuacji nawet codzienne zakupy spożywcze mogą okazać się ryzykowne. Wszystko to z powodu niedostosowania się do zastrzeżeń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w kwestii utylizacji żywności. Których produktów nie powinniśmy kupować? W wielu przypadkach wciąż znajdziemy je na półkach.
Ważny apel Głównego Inspektora Sanitarnego do mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Chodzi o spożywanie pokarmów, które miały kontakt z wodą powodziową. Szef GIS przypomina, że nie wolno tego robić, nawet jeżeli mamy żywność w hermetycznie zamkniętych opakowaniach. Paweł Grzesiowski wyjaśnił, czym grozi takie działanie. Mówi też, co należy zrobić ze skażoną żywnością.
Higiena w szkołach to kwestia nie tylko komfortu, ale przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa uczniów oraz pracowników placówek oświatowych. W związku z tym od 11 lipca 2024 roku, na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, szkoły w Polsce muszą spełniać nowe, bardziej precyzyjne wymagania dotyczące wyposażenia toalet w podstawowe środki higieny osobistej. Co się zmieni?
Klienci sklepów Auchan powinni mieć się na baczności. W tym tygodniu sieć wydała bowiem nie jedno, nie dwa, ale aż trzy ostrzeżenia w sprawie produktów wycofanych ze sprzedaży. Każdy z nich może stanowić zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla zdrowia naszego dziecka. Na liście znalazła się również popularna zabawka.
Wczoraj doszło do międzyresortowego spotkanie, podczas którego omawiano sytuację epidemiologiczną. Udział wziął m.in. kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym prof. Paweł Grzesiowski. Po konferencji potwierdzono, że sytuacja jest poważna i zalecane będzie noszenie maseczek. Dziś wiemy już, jakie środki zostaną przedsięwzięte.