500 plus dla osób niepełnosprawnych to najnowszy pomysł władz na poprawę bytu osób najbardziej poszkodowanych przez los. Pomysł ten zapowiedział premier Mateusz Morawiecki tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.Prowadzimy szeroką politykę społeczną. Chcemy w najbliższych kilku miesiącach przekazać osobom niepełnosprawnym powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolnym do samodzielności, comiesięczny, stały dodatek w wysokości najprawdopodobniej 500 zł - mówił Morawiecki w połowie maja.
500 plus doczeka się waloryzacji? Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości sam sprawił sobie problem. W ciągu 3 lat wartość 500 złotych znacznie spadła. Obecnie, jak donosi Money.pl, w województwie wielkopolskim 500 złotych ma realną wartość 467 złotych i 83 groszy. Nieznacznie tylko lepiej jest w województwie lubuskim, gdzie 500 plus to już 468 złotych i 81 groszy.Z czego to wynika? Problem leży po części w samym programie. Kiedy nagle masy Polaków zaczęły otrzymywać pieniądze w ramach programu znaleźliśmy się na drodze do inflacji. Ta od minionego roku zżera siłę nabywczą złotówki, czym przyczynia się do spadku wartości programow socjalnych, w tym 500 plus. Żeby tego było mało - rosną ceny, więc trzeba jeszcze więcej pieniędzy, by cokolwiek kupić.
500 plus niezgodne z Konstytucją? Do takich wniosków doszła Najwyższa Izba Kontroli po prześwietleniu sposobu funkcjonowania programu. NIK pod lupę wziął działanie programu w szesnastu gminach spośród czterech województw - małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jeśli chodzi o realizowanie programu w Polsce, Izba nie miała zastrzeżeń. Te pojawiały się jednak w momencie, gdy chodziło o zagranicznych beneficjentów.Najwyższa Izba Kontroli wskazała bowiem, że osoby składające wniosek o uczestnictwo w programie, przebywające za granicą, nie tak szybko były obsługiwane. Money.pl podaje, iż w niektórych przypadkach decyzja o wydaniu środków w ramach programu przeciągała się nawet do 9 miesięcy. Jednym z problemów w tej materii była mała liczba urzędników, rozpatrujących wnioski składane przez rodziny, których jeden z rodziców przebywał za granicą.
300 plus to program kierowany do polskich uczniów, który ma wspierać najmłodszych fundując im wyprawki szkolne. Wystartował w ubiegłym roku, a w tym władza zaserwowała nauczycielom powtórkę. Od 1 lipca składać można wnioski w ramach programu, a pieniądze najwcześniej rodzice dostaną na początku września. Do kiedy jednak można składać wnioski i za pośrednictwem czego to zrobić. Wnioski przyjmowane są do 30 listopada, przy czym za pośrednictwem internetu można je składać od początku lipca ,a tradycyjnym sposobem dopiero od początku sierpnia. W internecie wnioski wypełnić należy na jednej z dwóch stron - albo w bankowości elektronicznej odpowiedniego nam banku, albo na stronie empatia.mrpips.gov.pl.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak świadczenie 500 plus straciło wartośćKiedy rząd miałby dokonać waloryzacji świadczeniaIle waloryzacja kosztowałaby państwo
Zasiłki stałe, okresowe oraz celowe to forma wsparcia w ramach pomocy społecznej. Świadczenia socjalne przysługują ogromnej rzeszy Polaków, wystarczy spełnić zaledwie kilka kryteriów. Kto ma prawo do zasiłków socjalnych i na jakich zasadach? Sprawdzamy jakie obwarowania ciążą na polskich zasiłkach.
300 plus, czyli program Dobry Start to jeden z pomysłów rządu na wsparcie polskich rodzin. Polega on na dopłatach do szkolnych wyprawek. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z programu i jak składać wnioski?
Dodatkowe emerytury, programy 500 i 300 plus zagrożone? Eksperci ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców nie pozostawiają na rządzie suchej nitki. "Założenia do budżetu na 2021 r. są nazbyt optymistyczne" – donosi Business Insider. Co oznaczają słowa ZPP i jak się przełożą na przyszłość świadczeń socjalnych?
500 plus to socjalny program, dzięki któremu Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory. Zdaje się, że dla polityków stał się świętością, przy której nie należy majstrować. Po latach wypłacania świadczenia nadszedł czas na podsumowanie projektu. Jest ono dość smutne, bowiem wypłata 500 plus pochłania miliardy złotych, ale program nie działa tak jak powinien – dzieci w Polsce nie przybywa.
Mama 4 plus przysługuje również ojcom. Sprawdź, co musisz zrobić, aby otrzymać pieniądze. Zapraszamy na kolejny slajd.
500 plus to niewątpliwie jeden z podstawowych programów socjalnych dla polskich rodzin. Jednakże nie tylko Polska ma swoje 500 plus. W Niemczech program świadczeń wypłacanych na dzieci funkcjonuje pod nazwą Kindergeld. I to właśnie on koliduje ze swoim polskim odpowiednikiem. Zgodnie z decyzją Trybunału Finansowego w Monachium, rodziny ściągające pieniądze z obu tych świadczeń albo zdecydują się na jedno z nich, albo będą dostawać mniej.Sprawa pomniejszonego świadczenia na dziecko stała się głośna, kiedy Polak, który pobierał na dzieci zarówno Kindergeld, jak i 500 plus, poskarżył się do niemieckiego sądu, że instytucje naszych zachodnich sąsiadów nakazały mu zwrot 2 tys. euro. Jak przekonywały, pieniądze musiał oddać z tytułu pobierania pieniędzy na dzieci w Polsce w ramach 500 plus, ponieważ w Niemczech już inkasował wpływy z Kindergeldu.
500 plus zostało wpisane w budżet Polski na 2020 rok. O sprawie poinformowało Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Twittera. Jak się okazuje, program w rozszerzonej wersji będzie kosztować znacznie więcej niż w podstawowej, która kosztowała rocznie około 23-25 mld złotych. Teraz będzie to ponad 41,2 mld złotych. Co więcej, resort przyznał, że to o 9 mld złotych więcej niż w 2019 roku.W #budżet2020 na finansowanie rozszerzonego programu #rodzina500plus zaplanowano 41,2 mld zł - przekazał resort w dość lakonicznej wiadomości.