Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oferuje pracownikom możliwość skorzystania z 24-dniowego turnusu rehabilitacyjnego w sanatorium, pokrywając wszystkie związane z tym koszty. Jest to istotne wsparcie dla osób zagrożonych utratą zdolności do pracy z powodu chorób zawodowych lub urazów. Jakie są warunki i jak skorzystać z turnusu?
Osobom, którym kończy się zasiłek chorobowy, a nadal nie mogą pracować, może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Należy w tym celu złożyć wniosek do ZUS.
Jak podaje portal prawo.pl na rynku medycznym pojawiły się w ubiegłym roku firmy, których działalność ogranicza się głównie do wystawiania krótkoterminowych zwolnień lekarskich. ZUS rzadko je kontroluje, a za nienależne wolne - płacą pracodawcy.Czas pandemii pozwolił na rozwój firm wystawiających zwolnienia lekarskie, które nie zawsze świadczą prawdę na temat zdrowia pracownika. Firmy takie wykorzystują lukę w służbie zdrowia spowodowaną świadczeniem usług wyłącznie w trybie zdalnym.
Jak ważne jest ubezpieczanie chorobowe przekonują się ci, którzy nie dostają zasiłku, bo nie są ubezpieczeni. Choć nazwy - ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne – dotyczą tej samej sfery życia, są to zupełnie różne ubezpieczenia. Właśnie te dwa pojęcia są często mylone i skutkują tym, że w czasie choroby nie mamy prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego. Ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie. Natomiast ubezpieczenie chorobowe zapewnia pieniądze na czas tego leczenia. Dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych i prowadzących własną działalność ubezpieczanie chorobowe jest dobrowolne i często bywa pomijane w myśl źle pojętej oszczędności. Czas pandemii pokazał jak ważne jest odprowadzanie składki na wypadek choroby. W 2021 roku wysokość składki na tzw. „chorobowe” wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. – Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych, które daje prawo do zasiłku w razie choroby i macierzyństwa. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne pobiera ZUS i przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. –Natomiast składki na ubezpieczenie chorobowe pobiera ZUS i zapisuje na indywidualnym koncie ubezpieczonego – dodaje Kowalska-Matis.
Od marca 2020 r. żyjemy w nowej rzeczywistości, która nierozerwalnie związana jest z pandemią wirusa SARS CoV-2. W związku z charakterem wirusa i próbami powstrzymania jego rozprzestrzeniania się, wielu pracowników musiało przejść przymusowe kwarantanny. Co wtedy dzieje się z wynagrodzeniami i zasiłkami?
Każdy pracujący obywatel, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu i musi z tego ubezpieczenia skorzystać – zagwarantowane ma wypłacenie świadczenia chorobowego. Jak wysokie jest ono w przypadku, gdy ubezpieczony musi podjąć leczenie w szpitalu?
Lista danin, jakie na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest płacić przedsiębiorca, jest dość obszerna. Istnieje jednak jedna, która jest fakultatywna, co oznacza, że opłacanie jej jest całkowicie dobrowolne. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu chorobowym?
Jeśli obowiązkowo lub dobrowolnie pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, może zyskać prawo do wynagrodzenia lub zasiłku za okres niezdolności do pracy spowodowanej złym stanem zdrowia. Świadczenie wypłaca pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto ma prawo do świadczeń chorobowych i jak obliczyć wysokość zasiłku?