ZUS wypłaci 100 proc. wynagrodzenia na L4. Skorzystasz tylko w trzech przypadkach
Na jakie wynagrodzenie można liczyć przybywając na zwolnieniu chorobowym? W zdecydowanej większości przypadków nie będzie to standardowa pensja. Część pracowników na L4 może jednak otrzymać pełną kwotę, jeśli tylko spełnią określone warunki.
Idziesz na L4? To będzie cię kosztować wypłatę
Osoby w trudniejszej sytuacji finansowej często nie decydują się na skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego. W tym czasie bowiem pracownikowi wypłacane jest tylko 80 proc. wynagrodzenia. W wyjątkowej sytuacji możemy jednak liczyć na 100 proc. pensji, niezależnie od tego, czy przelew zleci pracodawca czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W 2024 posłanka Alicja Łepkowska-Goła proponowała, by zasada ta dotyczyła również osób, których schorzenia rozwinęły się w związku z wykonywaną profesją. Gazeta Prawna przypomina jednak, że to rozwiązanie nie weszło w życie.
Tyle do północy zebrano na WOŚP. 33. finał z rekordową kwotą Te osoby nie dostaną 13. i 14. emerytury. Zadecyduje jeden czynnikKiedy L4 jest pełnopłatne?
Pieniądze z zasiłku chorobowego przysługują pracownikom dopiero po określonym okresie odprowadzania składek. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia jest to tylko 30 dni, ale jeśli zostaliśmy objęci ubezpieczeniem dobrowolnym, skorzystamy z niego dopiero po 90 dniach.
Niezależnie od tego, z którego z tych ubezpieczeń korzystamy, możemy liczyć na 100 proc. wynagrodzenia, jeżeli niezdolność do pracy była spowodowana poddaniu się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek lub narządów. W tym przypadku L4 obejmuje także okres przed zabiegiem i czas na rekonwalescencję.
Pełną pensję otrzymamy również wtedy, gdy niedyspozycja powstała wskutek wypadku w drodze do lub z pracy — wówczas, po uzyskaniu potwierdzenia lekarza, zasiłek może być wypłacany przez maksymalnie 182 dni.
Zwolnienie lekarskie w ciąży
Warto pamiętać, że zależnie od przyczyny zwolnienia lekarskiego, L4 rządzi się odmiennymi prawami. Jeśli musimy skorzystać z ubezpieczenia będąc w ciąży, wynagrodzenie zostanie nam przyznane w pełnej kwocie, ale nasza rekonwalescencja będzie podlegać kontroli pracodawcy lub ZUS. Pracownik powinien w takim przypadku dostarczyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciąże, oznaczone kodem “B”. Pacjentka może przebywać na zwolnieniu nawet do końca ciąży, jeśli zostanie to uzasadnione przez lekarza.