ZUS wydał ważny komunikat, który szybko obiegł cały kraj. Ten obowiązek mają wszyscy, ale wiele osób o nim zapomina. ”Przypominamy ważne informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym”, czytamy w oficjalnym komunikacie.
Przeprowadzka do kraju Helwetów to dla wielu osób szansa na inne życie. Wysokie zarobki, stabilna gospodarka i atrakcyjne warunki egzystencji to tylko niektóre z zalet, które przyciągają do Szwajcarii emigrantów z całego świata. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyjeździe, warto dowiedzieć się więcej o tamtejszym systemie ubezpieczeń zdrowotnych oraz osobistych. Sprawdź, które z nich są obowiązkowe, a które – mimo braku formalnego wymogu – po prostu warto posiadać.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o jak najszybszym dołączeniu do systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które do niego nie należą, a doświadczą kłopotów ze zdrowiem, mogą mieć na głowie także inne problemy, a mianowicie te finansowe. Koszty tylko niektórych popularnych zabiegów mogą bowiem sięgnąć dziesiątek tysięcy złotych, dodatkowe opłaty czekają też na zwlekających z podjęciem decyzji. Nie ma zatem na co czekać, procedury są proste.
W tym roku po raz pierwszy pojawił się obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to osób, które w 2022 roku korzystały z jednej z następujących form opodatkowania: podatku liniowego, podatku według skali lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie trzeba przekazać do ZUS-u w dokumencie za kwiecień. Termin na jego złożenie upływa 22 maja.
Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zdrowia prowadzą rozmowy na temat projektu ustawy o aktywności zawodowej. Chodzi o zapis, który może spowodować wielkie kłopoty dla bezrobotnych w kontekście opieki zdrowotnej.W rozmowach obu resortów chodzi o zapis, który zobowiązuje bezrobotnych do składania konkretnego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu ubezpieczenie zdrowotne uległoby odnowieniu.Jak podaje portal Interia.pl, wniosek musiałby być składany co 180 dni - dwa razy do roku. Jednak najważniejszy jest fragment projektu mówiący o reperkusjach grożących za niezłożenie wniosku w terminie.
W wyniku poprawek do projektu ustawy o aktywności zawodowej ubezpieczenie zdrowotne w NFZ może przestać obowiązywać nawet 800 tys. bezrobotnych, którzy nie pobierają zasiłku. Gdy tylko przepisy wejdą w życie, takie osoby będą miały 60 dni na złożenie do ZUS wniosku o objęcie ubezpieczeniem na nowych zasadach.
Nasze polskie ustawodawstwo wyróżnia dwa rodzaje ubezpieczenia zdrowotnego – dobrowolne i obowiązkowe. Wszystko zależy nie tylko od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, ale również czemu podlega np. małżonek. Ubezpieczenie zdrowotne – podział na dobrowolne i obowiązkowe przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Zarówno pracownik, jak i zleceniobiorca czy przedsiębiorca, mają możliwość zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swojego członka rodziny. Jakie jednak trzeba spełnić wymogi? W jaki sposób należy zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o kolejnej ubezpieczonej osobie? O tym, jakiego formularza potrzeba i jakie są zasady zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, piszemy poniżej.