Ubezpieczenie zdrowotne dla nieletnich. Niewiele osób wie o tych warunkach
Osoby nieletnie mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Opiekunowie muszą jednak dopełnić wymaganych formalności. To, kto się nimi zajmie, często zależy od sytuacji, w jakiej znalazło się dziecko. Warto dopilnować wszystkich dokumentów.
Ubezpieczenie dziecka na NFZ
Wielu zastanawia się, w jakich sytuacjach powinni zgłosić osobę nieletnią do ubezpieczenia NFZ, aby miało prawo do świadczeń zdrowotnych. Okazuje się, że polskie dzieci poniżej 18. roku życia mają je zagwarantowane na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Istnieje jeszcze kilka sytuacji, w których dzieci mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej. Są one szczegółowo opisane w polskim prawie, o niektórych warunkach wie niewiele osób.
W kasie nie przyjmą takich banknotów. Uważaj podczas zakupów 10 proc. podwyżki do świadczenia. Tyle wyniesie kwota w 2025 rokuCzy trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia?
To prawo mają je również dzieci, które otrzymały status uchodźcy, są objęte ochroną uzupełniającą lub mają zezwolenie na pobyt czasowy. Mowa również o nieletnich posiadających polskie obywatelstwo oraz rentę rodzinną, zamieszkujących na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii lub państwa członkowskiego EFTA.
Każda osoba nieletnia ma prawo do opieki zdrowotnej, to nie zdejmuje jednak z opiekunów obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia. To, kto powinien dopełnić wszystkich formalności, zależy od sytuacji, w której znalazło się dziecko.
Zobacz: Kolejny cios w palaczy. Opłaty pójdą w górę
Kto musi zgłosić dziecko do ubezpieczenia?
W pierwszej kolejności odpowiedzialnością obarczeni są rodzice lub inni opiekunowie prawni. Gdy ci nie mogą, wtedy obowiązek przechodzi na dziadków. Jeśli dziecko ma przyznaną rentę rodzinną, wówczas formalności dopełnia ZUS, nieletni przebywający w placówkach (opiekuńczych, wychowawczych, DPSach) są zgłaszani przez zarządzających miejscem pobytu. Uczniami, którzy nie otrzymali wcześniej statusu, zająć powinna się szkoła.
Oznacza to, że nawet jeżeli rodzice nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, to ich pociechy mają zagwarantowane prawo do świadczeń. Warto pamiętać jednak o konieczności posiadania wymaganych dokumentów, o które może poprosić podmiot leczniczy.