Każda pracująca osoba przez lata buduje swój staż pracy. Jednak część nie zdaje sobie nawet sprawy, że umowy cywilnoprawne — jak umowa o dzieło, czy umowa zlecenie — a także prowadzenie działalności gospodarczej do stażu pracy się nie wliczają. Ma to odzwierciedlenie w uprawnieniach pracowniczych. Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja Kodeksu pracy? I kiedy wejdą w życie?
Wkrótce wejdą w życie duże zmiany dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że wynagrodzenia takich osób będą niższe. Są konkretne wyliczenia.
Całe mnóstwo Polaków jest zatrudnionych na podstawie umowy - zlecenia. Okazuje się, że ci pracownicy wkrótce mogą się spodziewać rewolucyjnych zmian. Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2025 roku ich pensje będą niższe. O co dokładnie chodzi?
Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski doszły do wstępnego porozumienia w sprawie domniemania etatu. Głównie chodzi o wybrane grupy pracowników, choć w Polsce zmiany mogą dotknąć także szersze grono osób.
Rząd planuje objąć wszystkie umowy zlecenie składkami na ubezpieczenie społeczne. Dla pracodawców może być to jednak jedynie dodatkowy koszt.
Umowa zlecenie czy o dzieło stają się coraz bardziej popularnymi formami zawierania współpracy. Szczególnie częste okazują się być przy współpracy z freelancerami, którzy nie są pracownikami naszej firmy. Jak w tym przypadku wygląda opodatkowanie umów cywilnoprawnych?
Polski Nowy Ład już po chwili od ogłoszenia został przez jednych został okrzyknięty prawdziwą rewolucją, a przez innych stosem obietnic. Jednym z założeń nowego porządku w Polsce jest likwidacja umów śmieciowych. Nie jest on wcale nowy, ale czy zostanie zrealizowany?Z tego artykułu dowiesz się:Czym są umowy śmieciowe i dlaczego są solą w oku PolskiKtóre partie polityczne zabiegają o ich likwidacjęCo z umowami śmieciowymi zrobi Polski Ład