Unia Europejska cały czas pracuje nad zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, wprowadzając nowe regulacje. Już od 2027 r. obowiązywać będzie system ETS 2, który obejmie podatkiem gaz, węgiel czy olej opałowy. Nowa taryfa może uderzyć w kieszenie wielu Polaków. Kiedy dokładnie przepisy wejdą w życie?
Już od początku marca Polska Grupa Górnicza (PGG) przygotowała kolejną rewolucję dla swoich klientów. Tym razem chodzi o atrakcyjną promocję. Kto zyska nawet 250 zł? Ekspert ma wątpliwości.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o nałożeniu niemal 2,5 miliona złotych kary na jednego ze sprzedawców węgla w związku z praktykami ograniczającymi konkurencję. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex miało narzucać partnerom handlowym wyższe ceny węgla.
Sklep Polskiej Grupy Górniczej postanowił wprowadzić spore zmiany, które będą miłym zaskoczeniem dla Polaków ogrzewających swoje domy węglem. Modyfikacje z pewnością będą bardzo korzystne dla wielu klientów. O co dokładnie chodzi?
Połowa lutego oznacza, że koniec sezonu grzewczego zbliża się małymi krokami. Niektórzy kupują jeszcze węgiel, aby być zaopatrzonymi w razie niespodziewanych spadków temperatury czy ataków zimy. Ile konkretnie trzeba zapłacić za tonę w ostatnich dniach?
Nadchodzą podwyżki dla wszystkich ogrzewających domy węglem i gazem. Już w 2027 roku zaczną obowiązywać unijne opłaty za emisję. Wciąż jednak można uniknąć wyższych kosztów. Zdradzamy jak to zrobić.
Pojawiające się w zeszłym roku doniesienia dotyczące dodatku węglowego rozbudzają ciekawość co do obecnie obowiązujących cen węgla na rynku. Ile konkretnie trzeba dziś zapłacić za tonę?
Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej już niedługo zacznie obowiązywać podatek od ogrzewania węglem i gazem. Czym jest system ETS 2? Ile wyniesie podatek i czy można go uniknąć? UE przewiduje jeden sposób.
Na rynkach światowych ceny węgla nieznaczenie spadły. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Ile musimy teraz zapłacić za tonę tego surowca? Wiele osób w Polsce, które właśnie teraz zamierzają uzupełnić zapasy opału, może się zdziwić. Kto liczył na spektakularne obniżki cen, niestety się przeliczył.
Ceny węgla spadają i - zdaniem ekspertów - będą spadać dalej. Węgiel tanieje na całym świecie, również w Polsce. To jednak jeszcze nie znaczy, że faktycznie zapłacimy za niego mniej. Jak obecnie prezentują się stawki za ten surowiec?
Główny Urząd Statystyczny właśnie przedstawił oficjalne dane dotyczące tego, ile płaciliśmy za węgiel w ubiegłym roku. Wiemy, ile średnio w 2023 r. kosztowała tona węgla kamiennego i okazuje się, że obecny poziom cen napawa optymizmem. Przedstawiamy szczegóły.
Fundacja Instrat przedstawiła najnowsze dane, z których wynika, że do Polski trafia coraz więcej importowanego węgla. Jak się okazuje, jego ceny są bardzo atrakcyjne. Podpowiadamy, gdzie można go kupić i za ile.
Sezon zimowy 2024 rozkręcił się na dobre. To oznacza z kolei powrót pytania, które pojawiało się już kilka miesięcy temu - czy i w tym roku będzie można skorzystać z dodatku węglowego?
Wprowadzony w zeszłym roku program wsparcia dla osób ogrzewających domy węglem przyznawał środki dla każdego, kto potrzebował wsparcia przy zakupie tego surowca. Okazało się jednak, że nie wszyscy mogli pieniądze otrzymać.
Bardzo złe wieści napływają z krajowego rynku węglowego. Likwidowanych jest coraz więcej niezależnych składów opału, a kolejne znajdują się na granicy rentowności. Ich właściciele załamują ręce, a za obecną sytuację obwiniają poprzedni rząd.
Już niebawem w nowych budynkach nie będziemy mogli zamontować pieca na gaz ani na węgiel. Wszystko za sprawą nowej dyrektywy, którą chce wprowadzić Unia Europejska. Szykują się spore zmiany dla mieszkańców, a także dla właścicieli budynków.
Barbórka to tradycyjne święto górnicze obchodzone 4 grudnia. Przy tej okazji warto nie tylko pamiętać o osobach zatrudnionych w tym sektorze, ale też przyjrzeć się tendencjom i wynagrodzeniom. Pamiętajmy, że zgodnie z transformacją energetyczną Polska ma odchodzić od wydobycia węgla, a tym samym zmniejszać będzie się liczba osób zatrudnionych w górnictwie.
Niskie temperatury na zewnątrz, w niektórych miejscach w Polsce już również opady śniegu – sezon grzewczy rozpoczął się u nas na dobre. Zaopatrując się w opał, musimy mieć na uwadze, że przestępcy i tu znaleźli sposób, by wyłudzić pieniądze. Polska Grupa Górnicza ostrzega, że docierają do niej kolejne sygnały o próbach oszustw związanych z węglem.
Sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej przygotował dla klientów wyjątkową ofertę z okazji Black Weeks. Od 20 listopada do 8 grudnia 2023 roku sporo będzie można zaoszczędzić podczas zakupu węgla. Przedstawiamy szczegóły.
Ceny węgla energetycznego we wrześniu wzrosły o 5,4 proc, a dla rynku ciepła wzrosły aż o 12,9 proc. Właśnie w ten sposób węgiel ze Śląska stał się najdroższy w historii i w dodatku dużo droższy od importowanego.
Sezon grzewczy w Polsce powoli się rozkręca, a to oznacza, że wiele gospodarstw domowych musi zaopatrzyć się w opał. Ile trzeba zapłacić za węgiel w tym roku i gdzie można go kupić? Czy rząd planuje wprowadzić pomoc finansową dla osób opalających swoje domy paliwem stałym? Sprawdzamy.
Narzekania na polski system podatkowy mogą się jeszcze bardziej nasilić. Na horyzoncie rysuje się bowiem kolejna danina, którą będzie musiało płacić wielu Polaków. Co więcej, szczegóły nowego podatku nie napawają zbytnim optymizmem.
Dodatek węglowy wprowadzono w Polsce w 2022 roku. Jednorazowa pomoc w wys. 3 tys. zł była wypłacana tym gospodarstwom domowym, dla których główne źródło ogrzewania stanowił: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – opalane węglem kamiennym, brykietem bądź peletem, zawierającymi minimum 85 proc. węgla kamiennego. Choć w wielu miejscach w naszym kraju wciąż utrzymują się dość wysokie temperatury, jak na październik, to wiele osób zastanawia się już, czy i w tym roku może liczyć na wsparcie finansowe w ogrzewaniu domu węglem.
Jak zauważa „Fakt" gminy wciąż borykają się z nadmiarem węgla. Samorządowcy zwrócili się w tej sprawie do Ministerstwa Aktywów Państwowych, jednak zaproponowana opcja wcale nie rozwiązuje problemu.
Po kilku miesiącach deklaracji i zapowiedzi w końcu pojawiły się informacje dotyczące dodatku węglowego. Rząd podjął bowiem ostateczną decyzję w tej kwestii.
Początek października to jednoznaczna wskazówka, że już niedługo dojdzie do ważnych zmian w kontekście grzewczym. Warto zatem zwrócić uwagę na lokalne przepisy. Wiele miast wprowadziło bowiem zakaz, za którego złamanie grożą spore kary.
Zbliża się sezon grzewczy. Wielu Polaków nurtuje, czy i w tym roku będą przysługiwać dopłaty do węgla. Niedawno ten temat poruszyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Wprowadzony w zeszłym roku dodatek węglowy obowiązywał na poprzedni sezon grzewczy. I chociaż do następnego sezonu pozostało jeszcze kilka miesięcy, już pojawiają się pytania o to, czy świadczenie powróci w tym roku.