Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki? W najkrótszym wyjaśnieniu można powiedzieć, że tak. Jednak ustawodawca z początkiem 2019 roku postarał się o utrudnienia w tej materii. Jak się okazuje, do 1 stycznia 2019 roku Kodeks Pracy przyjmował w artykule 86. paragrafie 3., iż podstawową formą wypłaty jest płaca w gotówce, a inne sposoby wypłaty miały być ustalane w konsultacji z pracodawcą. Jednak od 1 stycznia 2019 roku role się odwróciły.Od teraz Kodeks Pracy za podstawę przyjmuje przelewy na konta pracowników. W przypadku jednak, gdy dana osoba nie posiada konta w banku, musi ona ustalić z pracodawcą, w jaki sposób przyjmuje swoje wynagrodzenie. Jeśli chce otrzymywać pieniądze w gotówce, powinna złożyć właściwy w sprawie wniosek i przekazać go szefostwu. Czytamy o tym zresztą w samym Kodeksie Pracy: "Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych".
Z czego składa się wynagrodzenie? Jak się okazuje, nie zawsze to, co określane jest, jako wynagrodzenie zasadnicze, jest tym, co jako jedyne dostajemy do ręki. Sam kodeks pracy określa, że płaca składa się z dwóch części: składników obligatoryjnych, którymi są obowiązkowe wynagrodzenia za pracę na określonym stanowisku, a także składników fakultatywnych, które są przyznawane pracownikowi nieobowiązkowo ze względu na panujące w danym miejscu pracy przepisy.Wśród składników obligatoryjnych należy wymienić następujące: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w nocy, wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, a także dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.
Czym jest wynagrodzenie minimalne? To nic innego jak płaca minimalna, czy pensja minimalna. To minimalne wynagrodzenie, jakie pracodawca powinien wypłacić pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w ciągu miesiąca niezależnie od tego, czy ten pracuje w wymiarze czasowym, czasowo-premiowym czy akordowym.Co ciekawe, do wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, nagród jubileuszowych, premii za dobre wyniki i tym podobnych. Należy także podkreślić, że płaca minimalna obowiązuje jedynie wobec osób zatrudnionych na umowę o pracę. Osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych, czyli umowie zlecenie oraz o dzieło nie są objęte minimalnym wynagrodzeniem.
Co to wynagrodzenie akordowe? To jedna w zasadzie z trzech najpopularniejszych form wynagradzania. Do tych zaliczamy wynagrodzenie czasowe, czasowo-premiowe oraz właśnie akordowe. To ostatnie najczęściej wykorzystywane jest w pracach, w których liczą się przede wszystkim efekty ilościowe wykonywanej pracy.Wynagrodzenie akordowe ma oczywiście swoje wady oraz zalety. Praca na akord może być bardzo dobrą motywacją dla pracownika, by przyspieszać swoje tempo pracy. Ten, kto będzie chciał zarabiać więcej, postara się o wyrobienie normy w jak najkrótszym czasie. Wyraźnie podnosi to efektywność pracy i zwiększa jej owoce. Z drugiej strony może odbijać się na jakości wykonywanego wyrobu. Z kolei pracodawca, widząc, że pracownicy wykonują coraz więcej w krótszym czasie, nie może podnosić norm. System akordowy nie sprawdza się też wobec nowych pracowników.
Zarobki na godzinę pracy to jeden w zasadzie z dwóch popularnych form wynagradzania pracownika za jego działalność w ramach stosunku pracy. Oprócz wypłacania pieniędzy za tzw. godzinówkę, możemy też ustalić odpowiednie wynagrodzenie za zakres wykonanej pracy, co z kolei powszechnie zwane jest "pracą na akord".Jednak w tym artykule przyjrzymy się zarobkom pracownika za godzinę. Minimalny poziom tej stawki określany jest przez wysokość stawki płacy minimalnej, jaka obowiązuje w danym momencie, a także przez godziny, jakie wypracowuje w ramach stosunku pracy zatrudniony.
Bankomaty to urządzenia, które do naszego życia wprowadziły niemało wygody. Dzięki nim możemy poruszać się po miastach z zaledwie kartą płatniczą, a gotówka jest zawsze na wyciągnięcie ręki. Niestety, pewną prostotę, ale w kradzieży, widzą w nich złodzieje, którzy tylko czyhają na nasze pieniądze.Kamerki, które rejestrują, jak wpisujemy PIN, a także robią zdjęcia naszym numerom na karcie, czy skimmery instalowane w miejscach, gdzie wkładamy kartę - to już było. Wszyscy czuliśmy obawę przed korzystaniem z bankomatów, ale nie spodziewaliśmy się, że wróci jeden ze starszych sposobów na kradzież.