Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Wypłata

Wypłata

Pensja minimalna 2021
07.09.2020 02:00 Płaca minimalna 2021, znamy już stawkę. Ujawniamy też kwotę na rękę

Pensja minimalna od nowego roku znów pójdzie w górę. Rząd chce byśmy zarabiali minimalnie nawet 2800 zł brutto. Co oznacza podwyższenie najniższej krajowej i jak podwyżka będzie się przekładała na kwoty "na rękę"? Wyliczamy w jaki sposób podwyżka płacy minimalnej wpłynie na nasze portfele.

EN 01514839 0265
07.09.2020 02:00 Urzędnicze rozpasanie. Od września podwyżki w kancelarii Andrzeja Dudy, wiemy jak duże

Kancelaria Andrzeja Dudy upubliczniła informacje o zarobkach. Urzędnicy prezydenta mogą liczyć na naprawdę dobre pieniądze. Ilu pracowników zatrudnia Kancelaria Prezydenta i na jakie wypłaty mogą oni liczyć? Sprawdzamy szczegółowe informacje o zatrudnieniu w urzędzie wspierającym działania prezydenta.

Świadczenia z PZU on-line
14.07.2020 02:00 PZU rusza z szeregiem zmian, klienci będą zachwyceni. Świadczenie poznasz od razu

PZU z ekspresową wypłatą świadczeń. Ruszyła właśnie nowa, innowacyjna usługa państwowego ubezpieczyciela. Informacja o zdalnym zgłaszaniu wniosków o wypłatę została podana w poniedziałek. Jak dodali przedstawiciele Zakładu, klienci otrzymają od razu informację o proponowanej wysokości świadczenia. Jeżeli zaakceptują kwotę, pieniądze trafią na konto tego samego dnia.

Ile zarabia się w Rosssmannie
14.05.2020 02:00 Ile zarabia się w Rossmannie? Najpopularniejsza w Polsce drogeria wręcza nie tylko gotówkę

Ile zarabia się w Rossmannie? Takie pytanie zdecydowanie może przyjść do głowy, gdy miniemy podczas przechadzki po mieście kolejny sklep Rossmanna. Sukces sieciówki w Polsce to niewątpliwie ogromne zyski. Ale czy z tych zysków dostaje się cokolwiek pracownikom? Sprawdziliśmy to i już wiemy, ile zarabia się w Rossmannie.Kopalnią wiedzy na temat warunków zatrudnienia w drogeriach Rossmann są portale, które zbierają opinie o stanowiskach pracy i pracodawcach. Mowa tutaj chociażby o portalu absolvent.pl. Spośród 18 opinii średnia ocena drogerii Rossmann uplasowała się na poziomie 3,5/5. Pracownicy wskazują, że gotówka to jedno, dodatki to drugie, ale praca w sieci nie jest dla każdego.Nie tylko "ile zarabia się w Rossmannie", ale także "jak się pracuje w Rossmannie?"Jak wskazują w opiniach na absolvent.pl, sporym problemem dla wielu nowych ludzi są warunki zatrudnienia. Dokładniej mowa o godzinach pracy. Niejedna z opinii wskazuje, że grafik pracy jest bardzo nieelastyczny, a nierzadko wymagane jest stawianie się w nocy w Rossmannie i rozpakowywanie dostaw. Podobnie jest z pracą w weekendy, kiedy spory ruch wymaga większej liczby personelu, a i praca fizyczna może niektórym dać się mocniej we znaki.Jednak nie brak również opinii, że osoby chętne do pracy zdecydowanie znajdą w Rossmannie swoje miejsce. Szeregowa kasjerka jest w stanie awansować, chociażby na asystentkę kierownika. Inne pozytywy to wypłata, która na koncie zawsze jest na czas. Pracownice - czy byłe, czy obecne - wskazują zgodnie, że atmosfera w pracy w większości przypadków nie pozostawia nic do życzenia.

biznes-info-640x433
08.11.2019 01:00 Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, pracodawca ma możlwiość potrącenia pewnych kwot z wynagrodzenia pracownika w ściśle określonych okolicznościach. Podane są także konkretne kwoty jakie pracownikowi można potrącić.

biznes-info-640x433
29.10.2019 01:00 Miliony z podwyżką w listopadzie. Dokładnie przyjrzyj się swojej wypłacie

Wypłata z listopada, którą miliony Polaków otrzyma za październik, będzie pierwszą z wypłat z podwyżką za obniżony podatek. Obowiązująca od 1 października niższa stawka dolnego pułapu PIT, która zmniejszona została z 18% do 17%, da namacalny efekt w wypłacie za 10. miesiąc roku wypłacanej w listopadzie. W skali całego roku, jak przypomina portal Money.pl, ma się to przełożyć na dodatkowe kilkaset złotych w kieszeni.Niższa stawka PIT obejmie każdego z nas. Oznacza to więc, że podwyżki nie odczują jedynie ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, ale także osoby na umowach cywilno-prawnych, jakimi są umowa-zlecenie oraz umowa o dzieło. Więcej otrzymać mają także osoby prowadzące działalność gospodarczą, co podkreśla Money.pl.

biznes-info-640x433
30.09.2019 02:00 Ty też możesz do niej należeć. Znamy zarobki polskiej klasy średniej

Wypłata jaką co miesiąc otrzymujemy do rąk własnych jest jednym z najważniejszych wyznaczników tego, do której z klas przynależymy. No właśnie, ale ile trzeba zarabiać, by móc tytułować się członkiem klasy średniej w Polsce? Sprawę zbadał Polski Instytut Ekonomiczny, który opublikował ostatnio raport. W tym wskazuje, że 3 na 4 pracujących Polaków należy do klasy średniej.PIE idzie dalej i wskazuje dokładnie, że - uwzględniając przede wszystkim kryterium dochodowe - w gronie Polaków w wieku 24 - 64 lata aż 54% to klasa średnia. 30% z nich tworzy klasę niższą, a 16% należy do klasy wyższej. Zgodnie z raportem PIE, by móc tytułować się członkiem klasy średniej nasza wypłata powinna nam pozwalać na uzyskanie rozporządzalnego dochodu netto na poziomie od 1,5 tys. złotych do 4,5 tys. złotych na jednego członka rodziny.Sama wypłata jednak to nie wszystko. Ważne jest także stanowisko, które dana osoba piastuje w ramach stosunku pracy. To drugie kryterium określające klasę średnią. Jej przedstawiciele natomiast powinni być zatrudnieni na stanowisku średniego szczebla, gdzie wykonują pracę umysłową. Przyjęcie obu kryteriów pozwoliło na określenie, że przedstawicieli polskiej klasy średniej jest nad Wisłą 11 do 12 mln osób.

biznes-info-640x433
21.09.2019 02:00 3400 na rękę na start, 13. co roku. Państwowa służba szuka pracowników

Straż graniczna potrzebuje świeżej krwi. Jak oświadczył w rozmowie z PAP Piotr Wolny, naczelnik Wydziału Kadr i Szkolenia Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, obecnie oczekuje 90 wakaów, a w 2020 roku będzie to kolejne 130 miejsc. Nabór jest procedurą ciągłą i składa się z dwóch etapów. Czy jednak jest ktoś, kogo na samym wstępie straż graniczna wyklucza z rekrutacji?Wolny podkreśla, że strażnikiem zostać może jedynie "osoba do 35. roku życia, posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, przynajmniej średnie wykształcenie, o nieposzlakowanej opinii, gotowa poddać się szczególnej dyscyplinie służbowej". Jeśli spełniamy ten warunek, możemy wziąć udział w pierwszym etapie rekrutacji. Ten polega na złożeniu dokumentów i rozmowie wstępnej, która ma jako pierwsza przesiać grupy chętnych. Dokumenty przyjmowane są w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Radomiu oraz Nowym Dworze Mazowieckim.

biznes-info-640x433
11.09.2019 02:00 Płaca minimalna 4 tys. złotych. Zawody, które skorzystają najwięcej

Płaca minimalna w 2020 roku ma wynieść, wedle zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości, 2,6 tys. złotych brutto. W roku 2021 będzie to już 3 tys. złotych, a w 2023 ma wspiąć się na wyżyny i osiągnąć poziom 4 tys. złotych. Dla około 50% Polaków to dobra wiadomość, ponieważ wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego taki właśnie odsetek z nas zarabia mniej niż 4 tys. złotych brutto. Kto jednak będzie cieszył się najbardziej? Jak wskazuje portal INNPoland.pl, jest pewna grupa zawodów, które szczególnie ucieszą się z podwyżki płacy minimalnej. Mowa m.in. o nauczycielach, którzy walczą od lat o podwyżkę płac w swoim zawodzie. Nauczyciel kontraktowy z 9-miesięcznym stażem dostaje 3,7 tys. złotych brutto, a "zielony" w zawodzie na start zgarnia jedynie 2,4 tys. złotych. W urzędach nie jest lepiej - pensja urzędnika wynosi przeciętnie 2,9 tys. złotych, a inspektora 3,7 tys. złotych brutto.

biznes-info-640x433
14.08.2019 02:00 Płaca minimalna wzrośnie o 9%. Stawka godzinowa poszybuje

Płaca minimalna w 2019 roku wynosi 2250 złotych, czyli 1634 złote na rękę dla pracownika. Daje to 14,7 złotych na godzinę. Stawka ta ma w 2020 roku wzrosnąć. Mowa o wzroście o dokładnie 8,9%, co planuje w swoim rozporządzeniu Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.W wypadku wejścia w życie planu resortu, co prawdopodobnie nastąpi, płaca minimalna w 2020 roku wyniesie 2450 złotych, co na rękę daje 1774 złote na umowie o pracę. To w sumie 16 złotych na godzinę. Pomysł ministerstwa nie cieszy jednak ani pracodawców, ani związkowców, którzy dogadywali się w kwestii jego ustalenia z rządem w ramach Rady Dialogu Społecznego.

biznes-info-640x433
12.08.2019 02:00 Prawdziwe zarobki w dyskoncie. Ujawnili, ile płaci Biedronka i Lidl

Biedronka i Lidl zatrudniają masę ludzi w Polsce. Według danych z czerwca 2018 roku, ta pierwsza firma zatrudniała 67 tys. osób, a w 2019 roku zwiększyła liczbę zatrudnionych o 2 tys. osób. Z kolei Lidl w swoich sklepach ma ponad 17 tys. pracowników.Co przyciąga ludzi do pracy w sieciówkach? Jak wskazuje badanie "Kasjer na rynku pracy. Zarobki, rozwój i oczekiwania" przeprowadzone przez Pracuj.pl, warunki zatrudnienia w sieciach handlowych są coraz lepsze. Sprawę skomentował Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl, któru oświadczył, że płace kasjerów wciąż rosną.

biznes-info-640x433
07.08.2019 02:00 Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortu

Płaca minimalna w 2020 roku ma "wspiąć się" na poziom 2450 złotych brutto. Propozycję tę w maju złożył resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Taka podwyżka oznacza to, że osoby pracujące za minimalną krajową, będą otrzymywały na rękę 1774 złote na umowie o pracę. Polaków zatrudnionych na najniższą stawkę jest około 1,5 mln w Polsce.Dla przedsiębiorców podwyżka o 200 złotych brutto to koszt około 241 złotych na miesiąc. Jak podaje Money.pl, pracodawcy z całego kraju, którzy zatrudniają 1,5 mln Polaków na płacy minimalnej, będą musieli wyciągnąć z kieszeni w sumie 4,3 mld złotych więcej na pensje dla pracowników w 2020 roku.

biznes-info-640x433
24.07.2019 02:00 Jakie wynagrodzenie na L4? Przysługują nam konkretne prawa

Jakie wynagrodzenie na L4? Na co może liczyć pracownik, który przebywa na zwolenieniu lekarskim? Najpierw musimy podkreślić, że wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przyznawany jest pracownikowi, który jest niezdolny do pracy przez chorobę, uległ wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z niej, musi poddać się badaniom dotyczącym dawców. Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane pracownikowi przez pierwsze 33 dni obowiązywania L4, a wyjątkiem w tej materii są osoby po 50. roku życia, które dostają wynagrodzenie przez pierwszych 14 dni.Kiedy przekroczony zostanie czas wypłacania chorobowego, które dotąd opłacał pracodawca, pracownik przechodzi na zasiłek chorobowy, a jego opłacaniem zajmuje się wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Maksymalny czas jego obowiązywania wynosi 182 dni. Jeśli jednak jesteśmy kobietą w ciąży lub zachorowaliśmy na chorobę zakaźną, której okres wystąpienia objawów lub wylęgania to 14 dni, mamy wówczas prawo do odbierania zasiłku chorobowego przez okres 270 dni.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Sposoby

Jak obliczyć wynagrodzenie za niepełny miesiąc? Nierzadko zdarza się, że pracownicy nie przepracowują całego okresu rozliczeniowego, co później generować może kłopoty. Szczególnie dla pracodawcy, który nie wie, w jaki sposób obliczyć pracownikowi należną mu wypłatę. Jest na to jednak kilka sposobów.Najpierw musimy podkreślić, że wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca zależne jest od tego, jaka była przyczyna nieobecności pracownika w miejscu pracy. Prawo przewiwduje tutaj dwa przypadki - nieobecność spowodowaną chorobą i nieobecność wywołaną innymi przyczynami niż choroba. W tym pierwszym wypadku zwykle pracownik w okresie nieobecności otrzymuje od pracodawcy zasiłek chorobowy, opiekuńczy, rodzicielski lub świadczenie rehabilitacyjne. Ma to wpływ na obliczanie wynagrodzenia za czas przepracowany w danym miesiącu.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Wynagrodzenie - jaki ekwiwalent za urlop?

Wynagrodzenie jaki ekwiwalent za urlop? Zanim obliczymy ekwiwalent dla pracownika, najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki współczynnik urlopowy odpowiada danemu pracownikowi. Te różnią się w zależności od tego, w jakim wymiarze pracy zatrudniony był dany pracownik. Jeśli na pełen etat, wówczas współczynnik wynosi 20,92. Te maleją wraz z mniejszym etatem: 3/4 etatu - 15,96, 1/2 etatu - 10,46, 1/3 etatu - 6,97 i w końcu 1/4 etatu - 5,23.Co ważne, współczynnik urlopowy stosujemy zawsze obowiązujący. Choć te się zmieniają co roku, nawet jeśli będziemy obliczać ekwiwalent dla pracownika za poprzedni rok, a nawet za jeszcze wcześniejszy, posługujemy się współczynnikiem obecnie obowiązującym. Jeśli więc danej osobie stosunek pracy ustał na początku 2019 roku, a niewykorzystany urlop ma jeszcze za wcześniejszy, 2018 rok, obliczamy ekwiwalent w oparciu o współczynnik 20,92.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Kiedy wynagrodzenie po rozwiązaniu umowy? Są sztywne ramy czasowe

Kiedy wynagrodzenie po rozwiązaniu umowy? Kończymy pracę w danej firmie jeszcze przed wypłatą, jesteśmy już w zasadzie poza strukturami firmy, więc kiedy możemy liczyć na wypłatę? To pytanie pojawia się zawsze w wypadku, kiedy ostatni dzień pracy nie jest dniem, w którym otrzymujemy wynagrodzenie. Bo w zasadzie kiedy możemy liczyć na pieniądze za naszą działalność w ramach stosunku pracy?Zaskakujące może być, iż odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w Kodeksie pracy. Ten jedynie zdawkowo tłumaczy w artykule 171 paragraf 1, że "w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny". Kodeks nie precyzuje jednak dokładnego terminu. Nie wspomina też o tym, co z wypłatą, jeśli stosunek pracy wygasa przed dniem jej wypłacania.