Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ­Ten dokument traci ważność. Jeśli go nie wymienisz, zapłacisz nawet 5 tys. zł
Natalia Ziółkowska
Natalia Ziółkowska 24.09.2024 17:11

­Ten dokument traci ważność. Jeśli go nie wymienisz, zapłacisz nawet 5 tys. zł

Dowód osobisty, prawo jazdy
Fot. East News  / Arkadiusz Ziółek

Posiada go każdy pełnoletni obywatel Polski. Traci ważność po 10 latach. A zaniedbanie i brak wymiany, na nowy — aktualny — dokument może kosztować Cię nawet ograniczeniem wolności. O jakim dokumencie mowa?

O dowodzie osobistym

Jego wymianą powinno się zainteresować 2 701,8 mln obywateli. Tym osobom, jak podał „Faktowi” resort cyfryzacji, w bieżącym — 2024 roku — kończy się termin ważności dokumentu tożsamości. Kogo to dotyczy? Osób urodzonych w 1996 roku, które swój pierwszy dowód osobisty odebrały w roku 2014. Ale również osób, które wyrabiały dowód 10 lat temu, ponieważ dokładnie na taki okres wydawane są obecnie dokumenty.

Jednak wymiana dowodu jest konieczna również w innych przypadkach. Jednym z nich jest zmiana danych osobowych — na przykład w momencie zmiany nazwiska po ślubie. Kolejnym jest zmiana wyglądu zewnętrznego, po odbytej, chociażby operacji plastycznej. Również w przypadku kradzieży bądź zgubienia, zniszczenia dokumentu, a także po uzyskaniu informacji o kradzieży osobowych danych.

Niepokojące sygnały z rynku pracy - w Polsce coraz więcej osób bez zatrudnienia. Są nowe prognozy Masz te przedmioty w piwnicy? Możesz zapłacić nawet 5 tys. zł kary

Trzeba się wybrać na spacer do urzędu

Wniosek o wymianę dowodu złożyć można w dowolnym urzędzie gminy - bez względu na miejsce zameldowania. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie (w kolorze) na papierze fotograficznym o rozmiarach 35 × 45 mm. Jednak oprócz wymiarów musi spełniać szereg innych wymogów, które znaleźć można na rządowej stronie.

Ważne, wymiana dokumentu jest bezpłatna. I to niezależnie od ilości wymian.

Alternatywą dla standardowego dokumentu tożsamości jest elektroniczny dowód w telefonie, zwany również mDowodem. Założyć go można za pomocą aplikacji mObywatel. Jest on równoważny z plastikowym odpowiednikiem, jednak jest również dokumentem zupełnie nowym. Różni się serią, numerem, datą ważności i datą wydania.

Natomiast z mDowodu, z racji, że jest pełnoprawnym elektronicznym dokumentem tożsamości, można używać na terenie Polski w urzędach, bankach, sądach, przychodniach, na poczcie czy chociażby u notariusza. Uwzględniając, że mogą pojawić się sytuacje, w których dana osoba zostanie poproszona o dowód plastikowy. Gdy jednak planuje zagraniczny wyjazd, bez ważnego standardowego dokumentu tożsamości się nie obejdzie.

Za kratkami?

O wymianie jesteśmy zobowiązani pamiętać sami. Nie otrzymamy komunikatu, który wskazywać będzie na nadchodzący deadline. Tym którzy zapomnieli bądź celowo unikają wymiany, grozi kara i to nie jedynie finansowa.

Osoba posługująca się nieważnym dowodem osobistym może podlegać karze grzywny, której maksymalna kwota wynosi 5000 zł. Dodatkowo zgodnie z art. 55 Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, osoba uchylająca się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego może być ukarana ograniczeniem wolności od miesiąca do nawet 2 lat.