Ten numer każdy powinien mieć w telefonie. Przyda się zwłaszcza teraz
Czas przed świętami Bożego Narodzenia to istny raj dla cyberprzestępców. Oszuści chętnie korzystają z faktu, że nasza czujność zostaje uśpiona natłokiem obowiązków i bezczelnie polują wówczas na nasz dobytek. Czynią to m.in. poprzez rozsyłanie fałszywych SMS-ów z podejrzanymi linkami. Każdą taką wiadomość należy zgłosić pod specjalny numer, o czym przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.
Nowy numer CERT
Numer 8080 funkcjonuje dopiero od niedawna, bowiem wcześniej wszelkie próby oszustw podejmowanych przez cyberprzestępców można było zgłaszać pod numerem 799 448 084 . Nowy, łatwiejszy do zapamiętania ciąg cyfr stanowić ma jeden z elementów rządowych działań, o których jasno stanowi ustawa ws. zwalczania nadużyć w komunikacji elektronicznej.
Jako że pamięć jest jednak zawodna i lubi płatać nam figle, nawet tak krótki numer najlepiej zapisać w książce telefonicznej w swoim telefonie. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się naprawdę przydać. Zwłaszcza, że właśnie trwa czas okołoświąteczny, kiedy to oszuści ruszają na prawdziwe łowy. Podstępne SMS-y dotyczą najczęściej fałszywych przesyłek.
Fałszywe SMS-y należy natychmiast zgłosić
Jeśli tylko mamy podejrzenie, że staliśmy się adresatami SMS-a, który wysłali cyberprzestępcy, wystarczy tylko, że wiadomość taką w niezmienionej wersji prześlemy pod numer 8080 , a wówczas trafi ona do zespołu CERT Polska, który przeanalizuje ją pod kątem bezpieczeństwa.
ZOBACZ: Ważny komunikat dla klientów banków. Przelewy nie dojdą na czas
W przypadku, gdy okaże się, że SMS rzeczywiście jest fałszywy, w konsekwencji zablokowana może zostać nawet cała witryna, do której prowadzi załączony link albo też mogą zostać wydane dodatkowe ostrzeżenia.
Resort cyfryzacji przypomina Polakom, że ekipa CERT czeka na zgłoszenia 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Według ostatnio opublikowanych statystyk, do listopada użytkownicy telefonów przekazali do analizy już ponad 350 tys. SMS-ów.
Cyberprzestępcy uwielbiają okołoświąteczny czas
Portal dobreprogramy.pl zauważa z kolei, że w okresie przed świętami Bożego Narodzenia czyhają na nas także i inne zagrożenia. Mnóstwo pułapek czeka m.in. na osoby dokonujące zakupów w sieci, które dają się nabrać na fałszywe strony sklepów.
Z takimi praktykami starają się walczyć poszczególne banki, wysyłające swoim klientom ostrzeżenia i instrukcje bezpiecznego kupowania w internecie. Ostatnio np. przewodnik taki rozesłał VeloBank.
Źródło: dobreprogramy.pl