BiznesINFO.pl Handel Ten polski produkt to prawdziwy hit. Kupują go od nas Amerykanie, Niemcy, Włosi i Francuzi
Biznesinfo/Aut. © Croquant, CC BY-SA 3.0.

Ten polski produkt to prawdziwy hit. Kupują go od nas Amerykanie, Niemcy, Włosi i Francuzi

19 listopada 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

W 2022 roku eksport polskich produktów wyniósł 343,8 mld euro. Wynik ten zasługuje na szczególne uznanie – po raz pierwszy kwota sprzedaży naszych rodzimych towarów za granicą przekroczyła 300 mld euro. Zapewne wielu z nas słyszało, że popularnością w innych krajach cieszą się polskie maszyny, urządzenia, towary i wyroby przemysłowe, żywność i zwierzęta żywe oraz chemikalia i produkty pokrewne. Interia Biznes informuje o pewnym eksportowym hicie, który masowo kupują od nas Niemcy, Francuzi, Amerykanie i Włosi. O co dokładnie chodzi?

Polski produkt podbija zagraniczne rynki. Wiele osób może zaskoczyć ta informacja

Gdy mówimy o eksportowych specjalnościach Polaków, to wielu osobom do głowy przychodzą jabłka, meble czy jachty. Tymczasem okazuje się, że prawdziwym hitem jest karma dla zwierząt, w szczególności dla psów i kotów. W ubiegłym roku udział naszego kraju w światowym eksporcie karmy dla zwierząt domowych wyniósł 4,6 proc., co czyni nas piątym co do wielkości eksporterem w tej dziedzinie.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślają, że karma dla zwierząt domowych jest jedną z ważniejszych grup towarów w naszym eksporcie. “ W latach 2013-2022 wartość eksportu karmy dla zwierząt z Polski wzrosła aż o 461 proc., zaś wolumen o 180 proc .” – wylicza PIE. Zeszłoroczną wartość zagranicznej sprzedaży polskiej karmy szacuje się na 1,9 mld euro (z czego za 1,6 mld euro odpowiadała tylko karma dla psów i kotów), co stanowi 0,5 proc. ogółu polskiego eksportu.

Podatek od kota. Niektórzy właściciele muszą liczyć się z opłatami
Wynagrodzenie niższe od minimalnego? W tej sytuacji pracodawca może tak zrobić

Polska karma dla psów i kotów podbija zagraniczne rynki

W 2022 roku naszą rodzimą karmę dla czworonożnych pupili zakupili odbiorcy z 76 krajów, w większości z państw unijnych. W ich przypadku dominowały Niemcy (34 proc. udział w wartości polskiego eksportu), na kolejnym miejscu znalazły się Włochy (ok. 5,4 proc.), a podium zamknęły Francja i Czechy (po 5,3 proc.). Za nimi była jeszcze Rumunia z wynikiem 4,6 proc. Natomiast wśród państw spoza UE największymi odbiorcami były Wielka Brytania (6,9 proc.) oraz Ukraina (3,3 proc.). Wśród rynków zbytu znalazły się też amerykański, kanadyjski i australijski.

Zrzut ekranu 2023-11-19 o 19.58.05.png

Perspektywy dla rozwoju Polski w tym zakresie są bardzo obiecujące – z raportu FEDIAF European PetFood wynika, że w 2022 roku 91 mln gospodarstw domowych w Europie posiadało ok. 340 mln zwierząt domowych (w tym 127 mln kotów i 104 mln psów). Skoro rośnie populacja domowych pupili, rosną też obroty producentów karmy. Poza tym szansę na zwiększenie polskiego eksportu daje chiński rynek , który otwarto dla polskich firm – pod kątem opisywanych wyrobów – z końcem czerwca 2023 roku. Z informacji ZBH w Szanghaju wynika, że chiński rynek karmy dla zwierząt domowych osiągnie za trzy lata wartość 114 mld CNY (16,3 mld dolarów amerykańskich).

Tym razem nie chodzi o karmę. Ten polski produkt pokochali Chińczycy

Niedawno informowaliśmy, że szczególnym zainteresowaniem Chińczyków cieszą się polskie sery. Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek zadebiutowała tam kilka lat temu.

ZUS kontroluje na potęgę, konsekwencje są poważne. Lepiej nie popełniaj tego błędu
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat