BiznesINFO.pl Polska i Świat Wybudowali Titanica, sami idą na dno. Stocznia po 158 latach bankrutuje
Biznesinfo.pl

Wybudowali Titanica, sami idą na dno. Stocznia po 158 latach bankrutuje

7 sierpnia 2019

Titanic, najsłynniejszy statek świata, który unieśmiertelniło feralne, acz ikoniczne zatonięcie z 15 kwietnia 1912 roku, powstał w stoczni Harland and Wolff Heavy Industries w Belfaście. Wówczas tylko bowiem ona operowała infrastrukturą, która konieczna była, by zbudować tak wielką jednostkę. Przypomnijmy, że oprócz słynnego transatlantyka Titanic, w Belfaście powstały także zbudowany w 1911 roku Olimpic oraz Britannic z 1915 roku.

Stocznia, która zaczęła działać w 1861 roku, przez ponad półtorej wieku była nieodzownym elementem krajobrazu stolicy Irlandii Północnej. Jej dwa wielkie żurawie w kolorze żółtym - Samson oraz Goliath - od 1974 roku są stałymi bywalcami miejskiej panoramy. Niestety, firma ta ma swoje lata świetności już dawno za sobą, informuje portal 300gospodarka.pl.

Titanic poszedł na dno, teraz idą twórcy

W latach 20. XX wieku Harland and Wolff Heavy Industries przeżywało złoty okres. Stocznia zatrudniała wówczas aż 35 tys. osób i było to apogeum zatrudnienia. Obecnie na miejscu pracuje bagatela 130 pracowników, co wyraźnie wskazuje na to, że ze stocznią coś bardzo jest nie tak. Swój ostatni transatlantyk wybudowała w 1961 roku, a ten nazywał się Canberra (od nazwy australijskiej stolicy).

Kiedy upowszechniły się loty samolotem, a azjatyckie stocznie oferowały tańsze w budowie statki, status Harland and Wolff Heavy Industries zaczął lecieć na łeb na szyję. Dlatego też w ostatnich latach funkcjonowania stocznia z Belfastu zaczęła zajmować się czymś innym. 300gospodarka.pl wskazuje, że od lat na miejscu zajmowano się naprawą statków oraz platform wiertniczych. Produkowano w niej też elementy do elektrowni wiatrowych na morzu.

Potężny cios firma otrzymała w 2016 roku, kiedy to  zakończyła rok ze stratą na poziomie 5,8 mln funtów. Rok 2015 udało się jeszcze zamknąć z 1,1 mln funtów zysku, ale koniec firmy jest przesądzony. Obroty Harland and Wolff Heavy Industries spadły z 67 mln funtów do 8 mln funtów. Norwescy właściciele stoczni z Dolphin Drilling w czerwcu zwrócili się z wnioskiem o ogołoszenie upadłości i wystawili zakład na sprzedaż.

Obserwuj nas w
autor
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat