To dlatego arabscy turyści wybierają Zakopane. Wcale nie chodzi o ceny

Małopolska to nieoczywisty kierunek, który coraz częściej wybierają mieszkańcy Bliskiego Wschodu podczas swoich turystycznych wojaży. Co przyciąga ich do Polski i czemu porzucają modne kurorty na rzecz Tatr i Wawelu?
Chłód i cisza zamiast upału i zgiełku - to magnes na turystów ze Wschodu
Choć dla turystów z całego świata Europa to synonim znanych metropolii, wśród gości z krajów Bliskiego Wschodu od pewnego czasu moża zaobserwować dość zaskakujący trend. Zamiast zatłoczonych stolic pokroju Paryża, Barcelony, Rzymu, Wiednia czy drogich kurortów, coraz częściej wybierają... Małopolskę - zwłaszcza Kraków i Zakopane. To właśnie tam odpoczywają od skwaru, hałasu i tłumów, znajdując coś, czego na próżno szukać w Dubaju, Rijadzie czy Kuwejcie.
W rozmowach z turystami z Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich padają konkretne powody - piękna przyroda, zabytki, przyjazna atmosfera i... niższe ceny. Polski klimat - wiosną i latem znacznie chłodniejszy niż na Półwyspie Arabskim - okazuje się być nie tyle przeszkodą, ile wręcz magnesem na turystów z pustynnych krajów.

Małopolska od dawna promuje się w arabskich social mediach
Zainteresowanie Polską nie wzięło się znikąd. Małopolska od kilku lat intensywnie promowana jest przez organizacje turystyczne, które starają się przyciągnąć gości z rynków mniej oczywistych, w tym właśnie z państw Zatoki Perskiej. Równolegle rośnie liczba bezpośrednich połączeń lotniczych, które ułatwiają dotarcie do Krakowa, a także - coraz częściej - do Katowic.
Nie bez znaczenia są też social media. Influencerzy z Kuwejtu czy Emiratów chętnie pokazują Polskę jako kraj bezpieczny, gościnny i oferujący niezwykłe atrakcje w wyjątkowo rozsądnych cenach. W ich relacjach pojawiają się zarówno zimowe widoki z Tatr, jak i romantyczne spacery po krakowskim Rynku.
Arabowie odkryli piękno Polski stosunkowo niedawno, może jakieś pięć lat temu? I ta fascynacja trwa do dziś - przyznał mieszkaniec Kuwejtu w rozmowie z portalem "Fakt.pl".

Zakopane oczami gości z pustyni
W Zakopanem coraz częściej można usłyszeć arabski język. Turyści wybierają to miejsce z kilku powodów. Przede wszystkim - pogoda. Dla kogoś przyzwyczajonego do temperatur powyżej 40 stopni letni dzień w Tatrach to niemal rajski chłód. Po drugie - uniwersalność atrakcji.
Atrakcje w Zakopanem są dostosowane do wszystkich - od rodzin z dziećmi, po dorosłych, a to wyjątkowo ważne - zdradził Ayoub.
No i ceny... są naprawdę konkurencyjne w porównaniu do innych krajów w Europie, oferujących podobne widoki i atrakcje - dodaje turysta z Kuwejtu.
Goście z Bliskiego Wschodu doceniają zarówno piesze wędrówki po górach, jak i lokalną kuchnię czy urok zakopiańskiej architektury. Tatry, pokryte śniegiem, wyglądają dla nich jak z bajki, a krajobrazy kontrastujące z pustynnymi pejzażami robią ogromne wrażenie.
Uwielbiam naturę i piesze wycieczki, więc przeżyłem super przygody i korzystałem ze świetnych atrakcji - wspomina Abdullah.
Kraków i Wieliczka zachwycają turystów z Bliskiego Wschodu
Dla wielu arabskich turystów to jednak nie Zakopane, a Kraków staje się głównym celem podróży. Jego architektura, zabytki i atmosfera Starego Miasta przyciągają zarówno młodych podróżników, jak i rodziny z dziećmi.
Kraków jest piękny, a ceny są bardzo rozsądne, porównując je do innych krajów. Jest dużo muzeów, punktów widokowych i atrakcji - podkreśla z kolei Abdullah.
Szczególne wrażenie robi na gościach z Bliskiego Wschodu kopalnia soli w Wieliczce. To jedna z tych atrakcji, które często pojawiają się w relacjach z podróży - zarówno na TikToku, jak i Instagramie.
Byłem bardzo zachwycony kopalnią soli w Wieliczce. To było coś wspaniałego - dodaje turysta.
W zestawieniu z przyjaznym nastawieniem mieszkańców, przyjemnymi temperaturami i przystępnymi cenami Polska staje się dla turystów ze Wschodu popularnym celem turystycznych wojaży i miejscem, do którego chcą wracać.





































