Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To oni donoszą najczęściej. Skarbówka zdradza, na kogo powinieneś uważać
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 22.07.2024 20:42

To oni donoszą najczęściej. Skarbówka zdradza, na kogo powinieneś uważać

dokumenty, skarbówka
Fot. East News/Marek Bazak

Złożenie tzw. donosu do skarbówki to powszechnie znana możliwość zgłoszenia wykroczenia. Lub uprzykrzenia komuś życia. Mogłoby się wydawać, że niewiele osób z niej korzysta, liczby jednak zaskakują. Izby Administracji Skarbowej podzieliły się interesującymi danymi w tej kwestii. Kto, na kogo i kiedy składa najwięcej donosów?

Czym jest donos? Polacy składają dziesiątki tysięcy donosów rocznie

Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Jak przekazały Izby Administracji Skarbowej serwisowi Fakt, tylko w 2023 roku do urzędów wpłynęło 46 tysięcy zgłoszeń sygnalnych. Właśnie tym są dokumenty powszechnie nazywane donosami. Zgłoszenia te stanowią bowiem podstawę dla Skarbówki dla wszczęcia kontroli ws. nieprawidłowości. Donosów jest zatem naprawdę wiele i, co być może jeszcze bardziej zaskakujące, spora część z nich wcale nie jest anonimowa. Autora zgłoszenia może jednak zdradzić również jego forma, jak przyznała Magda Kobos z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie. Na kogo Polacy powinni szczególnie uważać?
 

Te pieniądze tracą ważność. Już nimi nie zapłacisz, masz tylko jedno wyjście

Fale donosów zalewają Urzędy Skarbowe

Jak się okazuje, nawet na donosy są sezony popytu. Dane IAS pokazują bowiem, że najwięcej zgłoszeń wpływa do skarbówki w okresie rozliczenia PIT, w wakacje i w okresie dłuższego odpoczynku, np. ferie. Najczęściej dotyczą one prowadzenia firmy lub zatrudniania pracowników ”na czarno”, wynajmu nieruchomości, braku kasy fiskalnej czy nie wystawiania paragonu i faktury. Autorami donosów najczęściej okazują się być natomiast:

  • kontrahenci na przedsiębiorców;
  • klienci sklepów na właścicieli (sprzedawców);
  • pracownicy na pracodawców;

oraz, co chyba najciekawsze, członkowie rodzin na innych członków rodziny. Na prowadzenie wysuwają się tutaj byli małżonkowie, nie są to jednak jedyne przypadku.

Takie rozłożenie wskazuje na różnorodność kontekstów społecznych i gospodarczych, w których dochodzi do zgłaszania nieprawidłowości, podkreślając jednocześnie złożoność tego zjawiska i emocji temu towarzyszących – wyjaśnił rzecznik prasowy IAS z Lublina, Michał Deruś 
 

Polacy składają dziesiątki tysięcy donosów rocznie

Zgłoszenie sygnale złożyć może każdy i jest to bardzo proste — umożliwia to tradycyjna poczta, ale również adres mailowy ([email protected]) i numer interwencyjny (800 060 000). Stanowi to częściowe wytłumaczenie dla kolosalnych ilości donosów, jakie co roku wpływają do Izby Administracji Skarbowej. W samej Warszawie jest to średnio 1900 zgłoszeń rocznie, 16 tysięcy w podległych jej Urzędach Skarbowych. Jak dodaje Fakt, rok 2024 również zapowiada się w tej kwestii ”obiecująco”.

IAS zapewniają, że każde przesłane zgłoszenie zostanie rozpatrzone, również jeśli zostało wysłane anonimowo. Jednak niezależnie od tego, czy podpisaliśmy się pod donosem, nie otrzymamy informacji zwrotnej. Dane te są bowiem chronione w ramach tajemnicy skarbowej.