BiznesINFO.pl Handel Trująca substancja w popularnym produkcie. GIS wydał ostrzeżenie
Fot. Główny Inspektorat Sanitarny

Trująca substancja w popularnym produkcie. GIS wydał ostrzeżenie

7 listopada 2024
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

Domowe pieczenie i gotowanie z wykorzystaniem mąki popularnej firmy może skończyć się dla nas rewolucjami żołądkowymi, a w najgorszym wypadku nawet wizytą u lekarza i długim leczeniem. Państwowa inspekcja sanitarna w jednym z tych produktów wykryła niebezpiecznie wysoki poziom ochratoksyny. Czym jest ta substancja i jakie są konsekwencje jej spożycia?

Szkodliwa ochratoksyna A wykryta w mące

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partii mąki żytniej razowej typ 2000. “Ochratoksyna A jest toksyną wytwarzaną przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium, która ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka” - ostrzegają przedstawiciele GIS.

Ochratoksyna A może zaburzać pracę jelit. Działa też szkodliwie na nerki i wątrobę. Zdaniem ekspertów substancja ta może też mieć działanie rakotwórcze i toksyczne wobec neuronów. Według niektórych naukowców substancja ta może nawet wpływać na rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Substancja ta wpływa także hamująco na działanie naszego układu immunologicznego.

Badanie wykazało, że produkt może być niebezpieczny dla konsumentów

Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego na prośbę GIS sprawdzili, czy spożycie produktu będzie niebezpieczne dla konsumentów. Okazało się, że taka zawartość ochratoksyny w mące jest niebezpieczna dla zdrowia.

Jak informuje GIS, chodzi o produkt: Mąka żytnia razowa typ 2000, masa netto 900 g o numerze partii  11.12.2024 i dacie minimalnej trwałości: 11.12.2024. Producentem mąki jest firma Radix-Bis Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Gerberowej 22, 83-010 w Rotmance.

mąka żytnia razowa.png

Producent podjął niezbędne działania

Jak czytamy w komunikacie, producent mąki zobowiązał się do poinformowania klientów o zaistniałej sytuacji i wycofania produktu ze sprzedaży. “Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej współpracują z podmiotem i monitorują proces wycofania kwestionowanej partii produktu” - głosi komunikat GIS.
Urzędnicy przypominają jednak, że jeżeli ktoś z nas zdążył kupić wspomnianą mąkę jeszcze przed jej wycofaniem, w żadnym wypadku nie powinien jej spożywać. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zwrócić mąkę do sklepu lub po prostu ją wyrzucić.

Emerytura Andrzeja Dudy już teraz jest niebotyczna. Można pozazdrościć
Awantura o gęsinę. Niemieccy dostawcy oskarżają polskich producentów
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat