Trwa spis pieców i kominków. To obowiązek dla kilku milionów Polaków
Trwa spis pieców i kominków, musi się w nim zgłosić każdy właściciel nieruchomości bądź zarządca budynku, w którym jest piec, kominek lub pompa ciepła. Inaczej można dostać nawet 500 złotych grzywny.
Wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków to nowy obowiązek kilku milionów Polaków. Kto ma dom, musi wysyłać do urzędu informację, czym go ogrzewa.
Jeżeli piec zaczął działać przed 1 lipca 2021 r., deklaracje należy złożyć do 30 czerwca 2022 r. Jest też drugi termin dla tych nowszych urządzeń, ich właściciele mają 14 dni od uruchomienia. Po zebraniu danych powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.
Jak złożyć deklarację?
W formularzu podaje się podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości oraz informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu. Istnieją dwa formularze deklaracji. Jeden z nich dotyczy budynków mieszkalnych, natomiast drugi budynków niemieszkalnych. Aby złożyć deklarację w formie elektronicznej wystarczy, że posiadasz profil zaufany albo e-dowód.
Z kolei dla osób, które nie mogą złożyć deklaracji online istnieje możliwość złożenia jej w formie tradycyjnej. Osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji budynku albo listownie. Odpowiedni druk można znaleźć w urzędzie miasta czy też gminy, dostępny jest także na stronie https://zone.gunb.gov.pl/ w zakładce „Do pobrania”. Deklarację w wersji papierowej do systemu wprowadzi urzędnik z odpowiednimi uprawnieniami.
Warto wiedzieć, że na złożenie większości deklaracji jest pięć miesięcy, ale pośpiech może się opłacać. Ponieważ w chwili, gdy ubiegamy się o dodatek osłonowy, to warunkiem, aby go otrzymać w wyższej kwocie, jest złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Nie spiszesz się, grozi ci kara grzywny
Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Ustawa przewiduje sankcje, za takie wykroczenie grozi mandat, a jeśli sprawa trafi do sądu – kara grzywny od 20 do 5 tys. zł.