biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Trwają prace nad nowym podatkiem. Minister ujawnia, na jakim są etapie
Julia Bogucka
Julia Bogucka 23.04.2025 20:06

Trwają prace nad nowym podatkiem. Minister ujawnia, na jakim są etapie

Rząd w Sejmie
Fot. Adam Burakowski/East News

Pogłoski na temat wprowadzenia tej zupełnie nowej opłaty pojawiły się już jakiś czas temu, jednak wtedy spotkały się z oporem ze strony części rządu. Minister pozostał jednak nieugięty i okazuje się, że wciąż prowadzi prace nad podatkiem. Jak zapowiedział, resort nie zamierza się wycofywać, osiągane są również kolejne kamienie milowe. Już wkrótce dojdzie do kolejnych etapów.

Podatki licznie funkcjonują w Polsce

Podatki to temat, który budzi emocje właściwie u każdego, niezależnie od tego, czy ktoś prowadzi firmę, pracuje na etacie, czy jest emerytką. Z jednej strony są niezbędne dla funkcjonowania państwa, z drugiej — często uznawane za zbyt skomplikowane, wysokie albo niesprawiedliwe.

Podatki mają wiele funkcji, jednak najprościej mówiąc, służą temu, aby państwo mogło działać. Z podatków finansowane są między innymi:

  • szkoły i uczelnie,
  • szpitale i przychodnie,
  • drogi, mosty, komunikacja publiczna,
  • wynagrodzenia dla nauczycielek, pielęgniarek, urzędników i policjantów,
  • świadczenia takie jak 800+, emerytury i zasiłki.
banknoty 100zlotowe.jpg
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Bez podatków państwo nie miałoby żadnych pieniędzy. Oczywiście, ile kto powinien płacić — to już zupełnie inna sprawa. Wśród najpopularniejszych podatków funkcjonujących w Polsce można wymienić dochodowe takie jak PIT czy CIT, VAT, akcyzę czy podatek od nieruchomości.

Wielu ekspertów zgodnie stwierdzi, że podatki to konieczność. Ale sposób, w jaki są zbierane i rozdysponowywane, budzi kontrowersje i emocje. Coraz więcej ludzi oczekuje prostszych zasad, większej przejrzystości i bardziej sprawiedliwego systemu.

Emocje, które wywołują podatki w Polsce, nie powstrzymują polityków przed prowadzeniem prac nad kolejnymi opłatami. Minister właśnie opowiedział o tym, na jakim jest etapie.

Patryk Wołosz, papież Franciszek, J.D. Vance
Tyle Obajtek zarobił w 1 dzień. Kwota szokuje
Nawet 654 zł co miesiąc. Wiadomo, czy wdowie po mężu przysługuje ten dodatek Trafiły na sprzedaż, ale ich ceny to nieporozumienie. Miał błogosławić je sam papież Franciszek

Ten podatek wprowadza coraz więcej państw

W ostatnich latach wiele krajów zdecydowało się wprowadzić specjalną formę opodatkowania firm działających głównie w Internecie, zwłaszcza tych, które osiągają ogromne zyski na rynkach zagranicznych, ale płacą niewielkie podatki w krajach, gdzie korzystają z infrastruktury i użytkowników. Choć te opłaty przybierają różne formy, łączy je jedno: są skierowane przede wszystkim do globalnych korporacji technologicznych.

Takie rozwiązania funkcjonują lub były testowane m.in. w:

  • Francji — jedna z pierwszych, która wprowadziła opłatę w wysokości 3% od przychodów z działalności cyfrowej,
  • Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Wielkiej Brytanii — wprowadzono podobne mechanizmy z własnymi stawkami i kryteriami,
  • Indiach — nałożono tzw. “equalization levy”,
  • Kanadzie — władze planują wprowadzenie własnej wersji opłaty, mimo nacisków ze strony USA.
laptop media spol.jpg
Fot. cottonbro studio/Getty Images/CanvaPro

Główna idea polega na tym, by firmy, które prowadzą działalność w danym kraju za pośrednictwem Internetu, ale nie mają tam fizycznej siedziby, również partycypowały w kosztach funkcjonowania państwa. Tradycyjne podatki dochodowe opierają się na siedzibie firmy. Tymczasem firmy cyfrowe mogą zarabiać miliardy w danym kraju, nie płacąc tam praktycznie żadnych podatków, bo oficjalnie ich zyski rozliczane są np. w Irlandii czy Luksemburgu — krajach z bardzo niskimi stawkami. Dlatego nowy system opiera się nie na zysku, ale na przychodzie generowanym w danym kraju.

Jak się okazuje, w Polsce również trwają prace nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania. Minister właśnie potwierdził, choć wcześniej nie obyło się bez kontrowersji. Przekazano, na jakim etapie jest postępowanie.

Zobacz: ING alarmuje. Nowa fala niebezpiecznych SMS-ów zagraża oszczędnościom Polaków

Minister Cyfryzacji właśnie zdradził, na jakim etapie są prace

Podatek cyfrowy, bo o nim mowa, miałby dotyczyć przede wszystkim gigantów technologicznych takich jak Google, Meta (Facebook), Amazon czy Apple. Ministerstwo Cyfryzacji chce wprowadzić w Polsce specjalną opłatę od przychodów lub zysków dużych firm, wzorując się na rozwiązaniach z innych krajów, m.in. Francji i Wielkiej Brytanii. Pomysł popiera szef resortu Krzysztof Gawkowski, ale Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie prowadzi prac nad takim podatkiem i to ono odpowiada za politykę podatkową.

Pomysł spotkał się z krytyką ze strony USA — ambasador Thomas Rose ostrzegł przed możliwymi konsekwencjami. Gawkowski odpowiedział, że Polska nie będzie podporządkowywać się innym krajom i nie wycofa się z planów. Premier Donald Tusk stwierdził z kolei, że taki podatek może zostanie wprowadzony, a może nie.

Mamy dzisiaj na świecie do czynienia z nowymi trendami, jeśli chodzi o politykę celną, podatkową i zgodnie z tym nowym trendem mogę powiedzieć: może te podatki nałożymy, a może nie nałożymy - oświadczył Tusk.

Mimo tych mieszanych uczuć w rządzie minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski się nie poddaje. Resort planuje kontynuować prace nad wprowadzeniem opłaty dla największych firm technologicznych działających w Polsce. Jak podkreślił jego szef, takie rozwiązanie mogłoby zasilić budżet państwa i wesprzeć rozwój nowoczesnych technologii w kraju.

Ministerstwo Cyfryzacji będzie pracowało nad podatkiem cyfrowym, bo to dobre rozwiązanie, które wprowadza nowe pieniądze do budżetu i daje szansę na to, że będziemy mogli inwestować w start-upy, w sztuczną inteligencję oraz rozwijać cyfrową administrację czy e-usługi. My na pewno nie będziemy się z tego wycofywali – powiedział Gawkowski podczas rozmowy z portalem Money.pl na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Dodał również, że trwają przygotowania do szczegółowych konsultacji społecznych: 

Toczą się prace nad kolejnymi propozycjami dotyczącymi tego, jak ma wyglądać podatek cyfrowy w Polsce. Na przełomie kwietnia i maja odbędą się konsultacje. Chcemy, żeby pierwsze propozycje podatku były gotowe w tym roku - dodał.