Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego coraz bliżej. Czekają na jedną komisję
Postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu coraz bliżej. Potwierdził to Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu wyjaśnił, że czeka tylko na decyzję Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Adam Glapiński oskarżany jest m.in. o to, że podczas swojej prezesury “dopuścił się naruszenia Konstytucji RP i ustaw”.
Prezes NBP w końcu stanie przed Trybunałem Stanu?
Adam Glapiński ma odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu w związku z tym, jak kieruje Narodowym Bankiem Polskim. Polityczne zapowiedzi już niedługo mogą się ziścić. Potwierdza to Szymon Hołownia, który wyjaśnił, że to nie Sejm opóźnia cały proces. Wniosek utknął w kluczowej komisji.
Do Polaków trafiać będą większe pieniądze. Wiemy, od kiedyWniosek jest w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej już 3 tygodnie. Mam nadzieje, że komisja szybko zaopiniuje te uwagi, które zgłosili sejmowi prawnicy w sprawie pewnych braków, które były we wniosku - powiedział Szymon Hołownia.
Komisja opóźnia postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu
Marszałek Sejmu dodał, że tylko czeka na sygnał ze strony członków komisji. Jest to niezbędne do nadania sprawy Adama Glapińskiego dalszego toku. Jak podkreślił Szymon Hołownia wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu “musi być zrobiony tip-top, tak żeby nie budził żadnych wątpliwości”.
ZOBACZ: "Inflacja znów się wymyka". Glapiński zdiagnozował polską gospodarkę. Kiedy euro? Jest data
Adam Glapiński oraz większość członków zarządu NBP uważa, że wniosek o postawienie prezesa przed Trybunałem Stanu to nic innego, jak próba złamania niezależności instytucji. Za co dokładnie odpowiadać ma Adam Glapiński. Lista zarzutów nie jest krótka.
Zarzuty wobec Adama Glapińskiego są poważne
Już niedługo Adam Glapiński może zostać zmuszony do tłumaczenia się między innymi z pośredniego sfinansowania deficytu budżetowego. NBP skupiło obligacje skarbowe oraz obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa w latach 2020-2021. Koszt to 144 miliardy złotych.
ZOBACZ: Nadchodzi koniec bezpłatnych autostrad? GDDKiA mówi wprost
We wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu wprost pada stwierdzenie, że Adam Glapiński "w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania dopuścił się naruszenia Konstytucji RP i ustaw”. Co więcej, pada oskarżenie o naruszenie prawa poprzez interwencje walutowe, a także osłabianie polskiej waluty. To działanie zdaniem wnioskodawców o ukaranie było bezpośrednio związane z trwającą wówczas kampanią wyborczą.
Źródło: PAP