Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykuje się nowy program 1000+. Zyskają jedni z bardziej poszkodowanych
Radosław Święcki
Radosław Święcki 02.04.2020 02:00

Szykuje się nowy program 1000+. Zyskają jedni z bardziej poszkodowanych

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Turystyka ze wsparciem

Turystyka to, obok branży rozrywkowej czy gastronomicznej, najbardziej poszkodowana branża, w skutek wprowadzonych przed trzema tygodniami obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. O pomocy tej branży mówiła w rozmowie z Radiem Maryja minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Z branżą turystyczną, hotelarską i touroperatorami spotykamy się od pierwszych dni, od kiedy zaczęliśmy odczuwać gospodarcze skutki kryzysu, związanego z rozprzestrzenianiem się pandemii - powiedziała Emilewicz. Minister rozwoju podkreśliła, że przywileje dla tych branż zostały zapisane w uchwalonych przepisach, które umożliwiają korzystanie z bonów i voucherów, które będzie można wymienić na usługi, związane z aktywnościami turystycznymi. Emilewicz zaapelowała do korzystania z voucherów, zamiast zwrotów w gotówce, za usługi niezrealizowane w czasie pandemii.

W rozmowie z toruńską rozgłośnią minister rozwoju zapowiedziała nowy pomysł na wsparcie branży.

- Już w tej chwili pracujemy z Polską Organizacją Turystyczną nad takim programem 1000 plus – powiedziała Emilewicz, dodając, że wsparcie może mieć postać bonów o wartości 1000 zł.

Bony będzie można wydać na wycieczkę lub inne wydarzenie związane z turystyką.

Rozwiązanie z pakietu tarczy antykryzysowej – jak przypomina Polska Agencja Prasowa – zakłada, że zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną będzie możliwy z mocy prawa po upływie 180 dni od rozwiązania umowy. Alternatywnie, zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną.

Ustawa przewiduje, że klient będzie mógł skorzystać z vouchera na realizację imprezy turystycznej w przyszłości, w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza. Dotyczy to organizacji wystaw i kongresów lub działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, sportowej, organizującej wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.