"Twój profil zaufany wygasa 31.10.2023". Czy SMS od PZePUAP jest prawdziwy? Wyjaśniamy
Część Polaków otrzymuje podejrzanie wyglądającego SMS-a, który zachęca ich do odnowienia Profilu Zaufanego. Słusznie wzbudziło to czujność – wielu zastanawia się, czy wiadomość jest autentyczna. Kto jest jej nadawcą? Czy należy zastosować się zawartych w nim instrukcji, czy też jest to próba oszustwa i należy ją zignorować? Wyjaśniamy.
Podejrzany SMS z ePUAP
Od wczoraj posiadacze Profilu Zaufanego otrzymują SMS-y o treści: „Twój profil zaufany wygasa 31.10.2023. Przedluz waznosc po zalogowaniu na konto. Więcej informacji i podstawa prawna: gov. pl/profilzaufany/aktualnosci” (pisownia oryginalna).
Małe litery przy pisowni „Profil Zaufany”, brak polskich znaków oraz niefortunna spacja w adresie wzbudziła podejrzenia – czy wiadomość faktycznie pochodzi od administratorów, czy też jest próba wyłudzenia danych? Uspokajamy – SMS jest autentyczny, a Profile Zaufane części ich posiadaczy wkrótce, bo już 31 października, stracą ważność i należy je odnowić. Dotyczy to tych użytkowników, którzy PZ zakładali w trakcie pandemii.
Dzieje się tak, gdyż Profile Zaufane były odnawiane automatycznie na mocy ustawy o stawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zdecydowano się je automatycznie przedłużyć wówczas przedłużyć właśnie do 31 października 2023 r., aby ograniczyć konieczność odwiedzania urzędów.
Profil zaufany a podpis elektroniczny. Czym się różnią?Jak odnowić Profil Zaufany?
Aby przedłużyć ważność Profilu, należy udać się pod adres pz.gov.pl i tam, w lewym górnym rogu, kliknąć przycisk ze swoim nazwiskiem. Po tym, jak zostanie wyświetlone menu rozwijane, gdzie klikamy „Profil Zaufany”. Po przejściu do tej pozycji z menu po lewej stronie witryny wybieramy „Szczegóły profilu”, a potem „Przedłuż ważność lub zmień dane” i zatwierdzamy przyciskiem „Dalej”. Po potwierdzeniu danych otrzymamy wiadomość z kodem, którego wprowadzenie przedłuży ważność Profilu Zaufanego. Wysłany zostanie także mail potwierdzający przedłużenie ważność PZ o 3 lata.
Uwaga! Użytkownicy, którzy dotąd logowali się dzięki sparowaniu Profilu Zaufanego z danymi z banków, po przedłużeniu nie będą już mieli takiej możliwości. Dlatego wcześniej warto sprawdzić, jaka jest nazwa użytkownika, gdyż to ona będzie odtąd służyć do uwierzytelniania. Można tego dokonać w znanym nam już menu „Szczegóły profilu”. Połączenie Profilu Zaufanego z kontem bankowym można następnie przywrócić ręcznie, zmieniając dostawcę tożsamości na bank.
Uzasadniona podejrzliwość posiadaczy Profilu Zaufanego
To, z jaką niedbałością została sformułowana wiadomość oraz fakt, że Profile Zaufane wcześniej wielokrotnie były celami napastników chcących pozyskać dane, sprawiło, że SMS był przez wielu odebrany jako kolejna próba oszustwa. Z jednej strony cieszy, że polscy internauci wykazują coraz większą czujność, jednak z drugiej na krytykę zasługuje niedbałość administratorów, którzy uruchomili dużą kampanię informacyjną w ważnej sprawie w taki sposób, że jest ona brana za próbę oszustwa.