Tyle wynosi dodatek mieszkaniowy w 2024 r. Do wzięcia nawet 4,5 tys. zł
Dodatek mieszkaniowy to specjalne wsparcie finansowe dla Polaków. Pieniądze mogą dostać jednak tylko te osoby, które spełnią określone warunki, w tym prób dochodowy. Ile wynosi świadczenie i kto konkretnie może je otrzymać? Wyjaśniamy.
Dodatek mieszkaniowy. Trzeba spełnić pewne warunki
Dodatek mieszkaniowy to wsparcie pieniężne dla osób, które mają trudności w samodzielnym utrzymaniu lokalu mieszkalnego. Wsparcie jest wypłacane przez gminy, a mogą je otrzymać ci, którzy spełnią odpowiednie kryteria . Dodatek mieszkaniowy zostanie przyznany osobom, które:
- posiadają tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (może być to też najem),
- mieszkają w lokalu, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż 30 proc. lub 50 proc., a zarazem kuchnia i pokoje nie przekraczają 60 proc. powierzchni użytkowej,
- spełniają kryteria dochodowe.
Obowiązują limity dochodowe
Należy pamiętać, że w przypadku dodatku mieszkaniowego obowiązują progi dochodowe . Co ważne, są one wyższe niż w ubiegłym roku. W związku z tym, jeśli w 2023 r. ktoś utracił prawo do świadczenia z powodu przekroczenia progów zarobkowych, to teraz znów mogą starać się o przyznanie pieniędzy . Aktualnie limity dochodowe prezentują się następująco:
- 2863,39 złotych w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych,
- 2147,54 złotych w przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych.
Zobacz także: Rewolucyjne zmiany dla milionów Polaków. Od stycznia pensje będą niższe
Ile można dostać w ramach dodatku mieszkaniowego?
Należy wspomnieć, że pieniądze w ramach dodatku mieszkaniowego zwykle trafiają bezpośrednio na konto bankowe do osoby, która pobiera należności za lokal mieszkalny. Jeżeli jednak świadczenie jest przyznawane w ramach ryczałtu za brak ogrzewania, ciepłej wody lub gazu, to środki mogą trafić do beneficjenta.
Dodatek mieszkaniowy jest wypłacany w wysokości od 250 złotych do 380 złotych, co oznacza, że świadczeniobiorcy otrzymają nawet 4560 złotych w skali roku . Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy dostarczyć do gminnego ośrodka pomocy społecznej odpowiedni wniosek, a do niego dołączyć wymagane dokumenty.