Tylu świadczeń nie przyznano nigdy wcześniej. Eksperci alarmują ws. rent specjalnych
W 2023 roku padł nowy rekord liczby przyznanych świadczeń specjalnych. Ówczesny premier, Mateusz Morawiecki, przyznał ich blisko 5 tysięcy. Zdaniem ekspertów sytuacja ta wymaga audytu Kancelarii Premiera Rady Ministrów.
Komu przysługuje świadczenie specjalne?
W wyjątkowych sytuacjach, kiedy danej osobie z jakichś przyczyn nie przysługuje tradycyjna emerytura ani renta, premier, zgodnie z przepisami odnośnie emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, może przyznać świadczenie specjalne.
Nie zdarza się to jednak przesadnie często, co potwierdzają liczby z poprzednich lat. Mimo to w ubiegłym roku Mateusz Morawiecki przyznał ich rekordowo dużo, bo niemal 5 tysięcy. Do kogo trafiły pieniądze?
Tyle świadczeń przyznano w poprzednich latach
Od 2020 do 2022 roku łącznie przyznano 344 świadczenia specjalne, kolejno: 19, 150 i 175. W 2023 roku było to natomiast aż 4851 świadczeń, z czego najwięcej, bo aż 4800 zostało przyznanych weteranom.
“Poza świadczeniami przyznanymi na czas określony, wszystkie pozostałe świadczenia przyznane zostały dożywotnio. W przypadku osób uprawnionych do świadczeń z ubezpieczenia społecznego przyznanych przez organy rentowe na zasadach ogólnych, świadczenia specjalne przyznane zostały niezależnie od tych świadczeń. Wszystkie świadczenia przyznane zostały w stałych kwotach”, czytamy w piśmie szefa KPRM, Jana Grabca.
Eksperci ostrzegają: trzeba sprawdzić, do kogo trafiają te pieniądze
Patrząc na liczby z poprzednich lat i porównując je do roku ubiegłego nie dziwi, że ilość przyznanych świadczeń wzbudziła zaskoczenie, ale i zainteresowanie ekspertów. Zdaniem ekspertów, konieczne jest przeprowadzenie audytu w celu ustalenia, do kogo dokładnie i z jakiego powodu trafią pieniądze.
Instytut Emerytalny przedstawił redakcji Fakt następujące stanowisko:
Koniecznie trzeba to zweryfikować. Świadczenia te finansowane są ze środków publicznych, więc obywatele mają prawo wiedzieć, komu są one wypłacane. Zasady przyznawania rent specjalnych powinny być w pełni transparentne
źródło: interiaBIZNES/Fakt