Tysiące dzieci straciły 800 plus. Podano powód, to całkowita zmiana zasad
Ze świadczenia 800 plus korzystają tysiące Polaków. W bieżącym roku jednak liczba dzieci, które pobiera tę formę pomocy finansowej, uległa znaczącemu pomniejszeniu — podało MEN. Dlaczego tak wiele rodzin nie otrzymało dodatkowych pieniędzy? Wiadomo, co mogło być przyczyną.
Świadczenie 800 plus. Nie wszystkie rodziny otrzymały wsparcie finansowe
Świadczenie Rodzina 800 plus to podstawowa pomoc finansowa rodzicom w zakresie ponoszenia kosztów wychowania dzieci. Rodzin, które co miesiąc otrzymują dodatkowy zastrzyk pieniędzy, jest naprawdę sporo, zwłaszcza że świadczenie przysługuje bez kryterium dochodowego.
Jak poinformowała wiceszefowa MEN Joanna Mucha prawo do niego ma ok. 6,6 mln dzieci w Polsce. W 2024 roku grono pobierających 800 plus uległo jednak pomniejszeniu aż o 20 tys. nieletnich. Okazuje się, że może mieć to związek z nowelizacją ustawy z 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Czytaj więcej: ZUS zalany wnioskami. Możesz wiele zyskać, ale czasu jest coraz mniej
Alimenty, spadek i inne sprawy w sądzie zdrożeją. Jedna grupa na tym zarobi Złe wiadomości dla pracowników budżetówki. Coś niepokojącego dzieje się z pensjamiW szkołach pojawiło się za mało uczniów?
Nowelizacja ustawy dot. pomocy obywatelom Ukrainy z połowy maja 2024 roku zmieniła warunki przyznawania świadczeń mieszkającym w Polsce dzieciom z Ukrainy, sprawiając, że wypłata zarówno 800 plus, jak i świadczenia Dobry start jest uzależniona od tego, czy dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
Istnieje jednak jeden wyjątek, o którym nie każdy Polak wie. Mianowicie, uczeń w klasie najwyższej, która działa w ukraińskim systemie oświaty nie jest w roku 2024/2025 objęty obowiązkiem chodzenia do polskiej szkoły. Może wówczas dokończyć swoją edukację w formie zdalnej. Dlatego w efekcie zmian prawnych wypłaty mogą zostać wstrzymane i przywrócone dopiero „od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki uprawniające do tego świadczenia”.
Choć zakładano, że we wrześniu br. do polskich szkół trafi dodatkowo ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy, szacunki okazały się mylne. Wiceminister edukacji Joanna Mucha poinformowała, że do polskich szkół dołączyło zaledwie 33 tys. nowych dzieci z Ukrainy. Zaznaczyła również, że od początku roku liczba ukraińskich dzieci korzystających z programu 800+ spadła o 20 tys.
Świadczenie 800 plus dla ukraińskich dzieci
Zmiany w wypłacanym świadczeniu, które pojawiły się 1 lipca br., ukraińskie rodziny odczują dopiero w roku szkolnym 2025/2026. O ile nie zostaną wprowadzone stosowne zmiany prawne, rodzice dzieci, które nie pójdą do szkoły, nie będą już mogli ubiegać się o pomoc na nowy okres. Od maja 2025 roku muszą więc zadbać o to, by ich dziecko już wcześniej było zapisane w Systemie Informacji Oświatowej (SIO).
Z kolei w roku 2024/2025 dzieci, którym przyznano 800 plus, zanim zmieniono przepisy, otrzymują wsparcie finansowe bez względu na to, czy pobierają naukę w Polsce. Wypłaty obejmują okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.
Za: gazetaprawna.pl