Uczniowie wrócą do domów: przez COVID-19 możliwy powrót nauki zdalnej. Na jakich warunkach tym razem?
Tuż po tym, jak ogłoszono w Polsce stan epidemii COVID-19, rząd wprowadził zawieszanie działalności placówek oświatowych. Kilkanaście dni później w tysiącach szkół rozpoczęła się nauka zdalna, która trwała przez ok. rok. Ten sposób nauczania miał mnóstwo konsekwencji, które wciąż odczuwa wielu uczniów. Czy w związku z rosnącą liczną zachorowań grozi nam powrót do nauki zdalnej? Tłumaczymy, na jakich zasadach miałaby ona się odbywać.
COVID-19 znowu zagrożeniem. Wróci nauka zdalna?
W całej Polsce od lipca 2024 roku jest odnotowywana coraz większa liczba zachorowań na COVID-19. Powrót uczniów do szkół we wrześniu zwiastuje jeszcze większy wzrost zakażeń. Czy rodzice powinni spodziewać się, że już niedługo ich pociechy wrócą na nauczanie zdalne? Okazuje się, że jest to możliwe, jeśli zaistnieją ku temu powody. Tłumaczymy, na jakich zasadach jest możliwy powrót do nauki zdalnej.
Więcej o sprawie: Wraca COVID-19. GIS przekonuje: maseczki będą konieczne
Wystąpienie zagrożenia epidemicznego to jeden z powodów, dla których rząd może dopuścić zawieszenie zająć w szkołach i przedszkolach, i zarządzić przejście na formę zdalną. Zawieszenia zajęć może dokonać dyrektor danej placówki, pod warunkiem uzyskania:
- zgody organu prowadzącego;
- pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Zawieszenie zajęć stacjonarnych jest dokonywane na czas określony i może dotyczyć wszystkich zajęć prowadzonych w placówce. Jeżeli ze względu na nadzwyczajną sytuację epidemiologiczną zajęcia zostaną zawieszone, szkoła ma obowiązek zorganizować nauczanie zdalne.
Nowe prawo komorników. Każdy powinien je znać: chodzi o Twoje bezpieczeństwoZasady organizacji nauki zdalnej
Nauka zdalna odbywa się przede wszystkim z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, które umożliwią wymianę informacji pomiędzy uczniem, nauczycielem i rodzicem. Może być również prowadzona przez wykonywanie przez uczniów zleconych aktywności i zapoznawanie się ze wskazanym materiałem.
Jeśli nauka zdalna zostanie wprowadzona na więcej niż 30 dni, osoba zarządzająca daną placówką oświaty jest zobowiązana do zapewnienia rodzicom i uczniom, w miarę możliwości, konsultacji z nauczycielami prowadzącymi zajęcia. Powinny one odbywać się w bezpośrednim kontakcie ucznia i nauczyciela.
Warto podkreślić, że w wypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły bądź przedszkola, rodzic, który posiada ubezpieczenie chorobowe, może skorzystać z 60 dni opieki nad dzieckiem. Wówczas będzie mu przysługiwać zasiłek opiekuńczy, w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Powrót do nauki zdalnej - na jakich zasadach? Podstawy prawne już są
Ministerstwo Zdrowia zauważyło znaczny wzrost nowych zakażeń wirusem COVID-19. W ostatnim czasie sięgał on nawet 5861 stwierdzonych zachorowań, jednak liczba ta może być znacznie wyższa, gdyż nie każdy decyduje się zgłosić swoje objawy i wykonać test. Obecnie dyrektorzy wielu szkół na terenie całej Polski apelują do uczniów o zachowanie higieny, również noszenie maseczek w przypadku, gdy ktoś jest chory. Czy jeśli te działania nie przyniosą efektów, grozi nam powrót do nauczania zdalnego?
Na ten moment rządzący nie zdecydowali się zabrać głosu w tej sprawie; dyrektorzy placówek również nie wprowadzają żadnych zmian w typie nauczania. Nie oznacza to jednak, że do tego nie dojdzie. Podstawy prawne do wprowadzenia nauki zdalnej istnieją i są nierozerwalnie związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Należy ją więc bacznie obserwować, by móc przygotować się na ewentualne zmiany.