Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ukraińcy zakładają firmy na potęgę. Zdominowali szczególnie jeden rodzaj działalności
Michał Górecki
Michał Górecki 01.08.2024 19:58

Ukraińcy zakładają firmy na potęgę. Zdominowali szczególnie jeden rodzaj działalności

Ukraińcy zakładają JDG w Polsce. Dane, PIE 2024
Fot. Anastasiia Krutota on Unsplash/Tygodnik Gospodarczy PIE

Blisko 60 tys. ukraińskich firm przybyło w Polsce w trakcie 2,5 roku. Tylko w pierwszej połowie 2024 r. Ukraińcy założyli nad Wisłą i Odrą 15 tys. firm typu JDG. Co ciekawe, dużą część tych statystyk generują… kobiety. Do tego stopnia, że w jednym z analizowanych okresów udział w rynku Ukrainek był większy, niż Polek.

Ukraińcy zakładają firmy na potęgę

Najnowszych danych rynkowych dostarcza raport tygodniowy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Jeden z jego sektorów poświęcony został sytuacji ukraińskich firm działających w Polsce. Tylko w pierwszej połowie (styczeń - czerwiec) 2024 r. Ukraińcy założyli 15,2 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), a za 35 proc. z nich odpowiedzialne są kobiety. To oznacza, że Ukraińcy zakładali więcej, niż co dziesiątą firmę w Polsce (gospodarując ponad 11 proc. rynku). 

Porównanie tych danych z analogicznym okresem roku 2022 stanowi niemal kopię (96 proc. tamtego wyniku) i jednocześnie jedynie połowę wyniku z roku 2023. Sumarycznie od stycznia 2022 r. do czerwca 2024 r. powstało w Polsce ok. 59,8 tys. ukraińskich aktywnych JDG (szacuje się, że od 24 lutego 2022 r. do 1 lutego 2024 r. granicę z Polską przekroczono 18,8 mln razy, na stałe w Polsce jest obecnie ok. 1 mln obywateli Ukrainy). 

Takie dane dot. segmentu JDG oznaczają, że ukraińskie motywacje na rynku pracy są bardzo zbliżone do polskich. Raport wyszczególnia przy tym sektory rynku, które sąsiedzi zza wschodniej granicy upodobali sobie najbardziej.

Zobacz też: Rusza specjalna operacja - ważne zmiany na granicy. “To odpowiedź na ataki na państwo polskie”

Miliardy złotych w czarną dziurę. Rząd znów wydaje fortunę na ratowanie kopalni

Ukraińcy na polskim rynku pracy. Kobiety przez chwilę wyprzedzały w biznesie Polki

W danych skali mikro - I połowie 2024 r. - widać, że w całości ukraińskich JDG te założone przez kobiety stanowiły 35 proc. - to, jak przekonują analitycy z PIE - mniej, niż udział działalności zakładanych przez Polki (w tym samym okresie - ok. 38 proc.), ale jednocześnie w 2023 r. ten wynik był dokładnie odwrotny. To Ukrainki w rynkowym zapale wyprzedzały Polki - ich udział stanowił wówczas 37 wobec 34 proc.

W styczniu 2024 r. zanotowaliśmy najniższy udział JDG założonych przez obywatelki Ukrainy (31 proc.), a w lipcu 2022 r. najwyższy (44 proc.) - dodają analitycy PIE.

Raport JDG w Polsce rejestrowanych przez obywateli Ukrainy (bez podziału na płci). Wyraźnie widać najwyższy dotąd wynik z lipca 2023 r.

Zrzut ekranu 2024-08-01 191706.png
Źródło: PIE

Nie przegap: Ukraińcy przyzwyczajają się do NFZ. Jest problem, “pojawiają się nierówności”

Ukraińskie firmy w Polsce. Szczególnie upodobali sobie te branże

JDG zakładane przez Ukraińców, mężczyzn czy kobiety, mogą świadczyć o podobnym trendzie, któremu poddają się Polacy - coraz więcej osób przechodzi na JDG, co często traktujemy jako alternatywę do umowy o pracę. O tym segmencie rynku pisaliśmy obszerniej TUTAJ.

Obszary rynku, którzy Ukraińcy szczególnie sobie upodobali to budownictwo, informacja i komunikacja i tzw. pozostała działalność usługowa. Dane za I połowę 2024 r. pokazują to wymiernie: w tych branżach Ukraińcy realizowali kolejno: 23 proc., 19 proc., 12 proc. działalności. Ukrainki z kolei - najczęściej powołują firmy zajmujące się właśnie pozostała działalnością usługową (30 proc.).

Z danych ZUS wynika, że na koniec czerwca 2024 r. liczba obywateli Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczenia wynosiła ok. 771 tys. osób - blisko 739 tys. z nich pracowało na etacie (lub umowie zlecenia). Czyli, choć trend przechodzenia na JDG oddziałuje podobnie jak na polskich pracowników, zdecydowana większość wciąż pracuje na etacie. W skali roku liczba ubezpieczonych Ukraińców wzrosła o 3 proc. 

Ukraińcy chcą wyjechać

Powyższe dane tylko powierzchownie mogą wykluczać się z ostatnimi wnioskami z badania przeprowadzonego przez Grupę rekrutacyjną “Progres”, które relacjonowaliśmy niedawno. Wynikało z niego, że 29 proc. przebadanych przez firmę Ukraińców, którzy przebywają na stałe i pracują w Polsce nie zamierza dłużej godzić się z faktem pracy poniżej swoich kompetencji i kwalifikacji. Ponad 40 proc. z tych, którzy potwierdzili chęć wyjazdu z Polski ocenili, że zrobią to w przeciągu 1-2 miesięcy lub w kolejnym roku , a to mogłoby stwarzać już realne zagrożenie dla polskiego rynku, a przynajmniej poszczególnych jego branż. 

O szczegółach badania i kompetencjach, jakie Ukraińcy mają i z których chcą korzystać, przeczytasz TUTAJ: Ukraińcy wyjadą z Polski. "Niepokojące", dają nam niewiele czasu