Ulga na dziecko. Nie wszyscy wiedzą o "dodatkowym zwrocie"
Nie wszyscy rodzice, którzy korzystają z ulgi na dziecko (tzw. ulgi prorodzinnej) wiedzą o możliwym "dodatkowym zwrocie" jaki mają szansę otrzymać z tego tytułu. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z "dodatkowego zwrotu"?
Ulga na dziecko, a "dodatkowy zwrot"
Ulga na dziecko umożliwia wszystkim uprawnionym do jej pobierania zmniejszenie kwoty podatku do zapłacenia o określoną sumę. W przypadku rodzin wielodzietnych tzw. ulga prorodzinna pozwala odciążyć domowy budżet o całkiem pokaźną sumę. Nie każdy rodzic ma jednak szansę na skorzystanie z tego świadczenia.
Nie wszyscy podatnicy zdają sobie jednak sprawę z faktu, iż w ramach korzystania z ulgi na dziecko, mogą wykorzystać także szansę "dodatkowego zwrotu". Jakie warunki muszą być spełnione?
Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznieKiedy można skorzystać z "dodatkowego zwrotu" z ulgi na dziecko?
Wszyscy uprawnieni do ulgi rodzinnej mogą skorzystać z "dodatkowego zwrotu" w momencie, gdy wysokość ich należnego do uiszczenia podatku jest niższa niż samej preferencji. Dzieje się tak, gdy:
- zastosowano więcej odliczeń poza ulgą prorodzinną,
- zarobki, jakie otrzymuje rodzic, są niższe niż roczna kwota wolna od podatku.
"Dodatkowy zwrot" jest tak naprawdę różnicą między kwotą podatku a sumą, o jaką może być pomniejszony. Różnica nie może być jednak wyższa niż zapłacone przez rodzica składki na ubezpieczenie społeczne (w tym składki objęte ulgą zero PIT) i zdrowotne (obniżone o składki odliczone od podatków zryczałtowanego i linowego).
Jak skorzystać z "dodatkowego zwrotu"?
Każdy uprawniony, który chciałby skorzystać z "dodatkowego zwrotu" musi wypełnić rubryki w deklaracji PIT - w części M w PIT-36, lub w części I w PIT-3. W usłudze "Twój e - PIT" znajdziemy to w zakładce "Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci". Należy podać takie informacje jak:
- roczna kwota składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
- przysługującą różnicę w wyniku porównania składek oraz zwrotu niewykorzystanej ulgi,
- różnicę między kwotą przysługującą a kwotą odliczoną z załącznika PIT/O,
łączną kwotę zwrotu.
ZOBACZ: Ostatni moment na opłatę BDO. Później posypią się olbrzymie kary
Kwota "dodatkowego zwrotu" nie może być wyższa niż opłacone przez korzystającego z ulgi składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Źródło: Biznes Info/Gazeta.pl