BiznesINFO.pl Handel Unia Europejska szykuje kolejny zakaz. Tym razem dotknie codziennych zakupów; w kolejce nawet papier toaletowy
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Unia Europejska szykuje kolejny zakaz. Tym razem dotknie codziennych zakupów; w kolejce nawet papier toaletowy

22 stycznia 2025
Autor tekstu: Julia Czwórnóg

Unia Europejska wzięła pod lupę produkty codziennego użytku, zawierające tzw. wieczne chemikalia. Zaproponowano wprowadzenie zakazu używania szkodliwej substancji w produktach konsumenckich. W związku z tym przygotowywane są odpowiednie regulacje, a kilka państw członkowskich już zaaprobowało ten pomysł.

Unia Europejska chce zakazu tej substancji w produktach konsumenckich

Komisja Europejska zaproponowała, aby wprowadzić zakaz użycia per- i polifluorowanych związków alkilowych, czyli tzw. wiecznych chemikaliów. Są to substancje, które nie rozkładają się w środowisku. Aktualnie wykorzystywane są przy produkcji masowej ilości produktów konsumenckich codziennego użytku.

Ich właściwością jest również odkładanie się w ekosystemach, wodzie pitnej, jak również organizmie człowieka. Po wprowadzeniu zakazu zmianom ulegną tysiące produktów.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. 800 plus z ograniczeniami dla Ukraińców. Jest twardy warunek
Zostawiasz paragon przy kasie? Złodzieje już zacierają ręce

Papier toaletowy, kosmetyki, patelnie

PFAS szeroko wykorzystuje się w produkcji opakowań żywności, papieru toaletowego, kosmetyków, środków czystości, czy powłokach nieprzywieralnych patelni. Te związki są odporne na ekstremalne temperatury i korozję, dlatego chętnie są wykorzystywane, aby nadawać produktom trwałość.

Wszystkie takie związki zawierają wiązania węgiel-fluor — c zyli jedne z najsilniejszych wiązań, jakie są znane w chemii organicznej. Są szczególnie odporne na rozkład podczas stosowania, a także po przedostaniu się do środowiska. Z łatwością rozprzestrzeniają się, pokonując dalekie odległości od miejsca uwolnienia.

PFAS zanieczyszczają wody gruntowe, wody powierzchniowe i glebę. Oczyszczanie zanieczyszczonych obszarów jest skomplikowane technicznie i niesie za sobą wiele kosztów. Jeżeli te związki nadal będą uwalniane, to wciąż będą się gromadziły w środowisku, w wodzie pitnej i żywności. Substancja ma związek z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Zobacz też: Nowe dane o polskich wypłatach. GUS: Nie ma zaskoczeń, jest ważne ostrzeżenie

Kraje członkowskie UE pozytywnie zaopiniowały wprowadzenie zakazu

PFAS mają związek z uszkodzeniami wątroby, nerek, przyczyniają się także do zaburzeń, jak podwyższenie cholesterolu, oraz do chorób tarczycy, czy nowotworów jąder. Dania, Niemcy, Holandia, Norwegia i Szwecja poparły wprowadzenie zakazu stosowania PFAS prawie dwa lata temu. Prawdopodobnie będą jednak występować liczne wyjątki, czy ograniczenia związane m.in. ze sposobem utylizacji.

Szefowa UE ds. środowiska, Jessika Roswall, przekazała agencji Reuters, że Komisja Europejska przygotowuje odpowiednie regulacje. W 2026 roku mają pojawić się pierwsze.

— Wiemy, że chcemy wprowadzić zakaz dotyczący produktów konsumenckich. To coś, co jest ważne oczywiście dla nas, ludzi, ale także dla środowiska, a myślę, że również dla przemysłu, by wiedzieć, jak stopniowo wycofywać PFAS — przekazała agencji Reuters komisarz UE ds. środowiska.

Hebe kusi klientów wielką promocją. Znane marki nawet 80 proc. taniej
Porównała ceny w sklepach w Polsce i Niemczech. Zdziwienie było kolosalne. "Nie rozumiem"
Obserwuj nas w
autor
Julia Czwórnóg

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie studentka Produkcji Medialnej. Zawsze na bieżąco z nowinkami technologicznymi, prywatnie wielbicielka sportu, w szczególności tenisa i siatkówki. Kiedy nie piszę, oglądam mecze i filmy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat