Uwaga, rząd majstruje przy urlopach. Już wiadomo, jaka propozycja obejmuje wszystkich Polaków
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jak może zmienić się urlop 2021
-
Jakie inne modyfikacje planuje polski rząd
-
Dlaczego władza rozważa wprowadzenie nowych zapisów
Urlop 2021 do zmiany. Rozmowy już trwają
Urlop 2021 stał się jednym z wątków rozmów rządu, związkowców i przedstawicieli biznesu. Rzeczpospolita donosi, że w czwartek 14 stycznia zebrał się zespół prawa pracy, który pochylił się nad postulatem związkowców. Przedstawiciele domagają się wydłużenia urlopu 2021. Zgodnie z propozycją pracownikowi ma przysługiwać 31 dni wolnych od pracy.
Obecne przepisy kodeksu pracy wskazują, że wymiar urlopu jest uzależniony od stażu. Osoby, które pracują krócej niż 10 lat mają do dyspozycji 20 dni wolnych w ciągu roku kalendarzowego. Portal gazeta.pl przypomina, że pracownicy ze stażem dłuższym mogą liczyć na 26 ni urlopu.
Przy okazji warto pamiętać, kiedy w tym roku wypadają dni ustawowe wolne od pracy. Dodatkowy urlop 2021 należy się:
-
1 stycznia (piątek) - Nowy Rok,
-
6 stycznia (środa) - Święto Trzech Króli,
-
4 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc, pierwszy dzień świąt,
-
5 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc, drugi dzień świąt,
-
1 maja (sobota) - Święto Pracy,
-
3 maja (poniedziałek) - Święto Konstytucji 3 Maja,
-
23 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
-
3 czerwca (czwartek) - Boże Ciało,
-
15 sierpnia (niedziela) - Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego,
-
1 listopada (poniedziałek) - Dzień Wszystkich Świętych,
-
11 listopada (czwartek) - Narodowe Święto Niepodległości,
-
25 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt,
-
26 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie, drugi dzień świąt.
Z uwagi na korzystny kalendarz urlop 2021 wcale nie musi być organizowany w miesiącach wakacyjnych. Kiedy można wyjechać na dłuższy weekend poza miasto? Najbardziej korzystne propozycje urlopowe przedstawiamy w tym artykule .
Dłuższy urlop 2021, praca zdalna na stałe w prawie i mniejszy klin podatkowy
Urlop 2021 to nie jedyne zmiany, jakie rozważają rządzący. Debata koncentruje się również na wdrożeniu pracy zdalnej do kodeksu pracy na stałe. Krok ten wydaje się niezbędny z uwagi na trwającą pandemię i zupełnie inną rzeczywistość pracowniczą, która z pewnością zostanie z nami na dłużej.
Poza dłuższym urlopem 2021 związkowcy domagają się rozpowszechnienia układów zbiorowych pracy. Zgodnie ze wstępnymi ustalaniami w takich układach pracownicy wraz z przełożonymi mogliby ustalać zasady stosowania umów o pracę na czas określony oraz zatrudniania pracowników tymczasowych w dłuższym wymiarze czasu.
Po stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się propozycja zmniejszenia klina podatkowego. Na nowych zapisach miałyby skorzystać przede wszystkim osoby, które zarabiają najmniej. Mniejszy klin podatkowy może zostać wprowadzony poprzez zwiększenie kwoty wolnej od podatku, modyfikacje w podatkach lub składkach nakładanych na najniższe pensje. Alternatywną metodą może być także reforma systemu podwyższania minimalnego wynagrodzenia.
Jak na razie nie doprecyzowano, które rozwiązanie zostanie przyjęte. Rzeczpospolita ustaliła, że strony rozmów odrzuciły koncepcję zniesienia limitu zarobków, powyżej którego nie płaci się składek do ZUS, jako potencjalne źródło finansowania zmniejszenia klina podatkowego.
Co więcej, w trakcie czwartkowych rozmów zespół budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS zwrócił uwagę, że konieczna jest modyfikacja, która ustabilizowałaby zmiany podatkowe. Negocjatorzy stoją na stanowisku, że powinny obywać się one z odpowiednim, określonym z góry wyprzedzeniem. Niezbędnym elementem jest także wsłuchanie się w stanowisko partnerów społecznym zanim dojdzie do jakichkolwiek zmian.
Zespół przedstawił także propozycję reformy administracyjnej, dzięki której wzrosłaby efektywność pracowników. Według nieoficjalnych doniesień Rzeczpospolitej zmiana miałaby polegać na podwyższeniu wynagrodzeń urzędników. Byłoby to możliwe pod warunkiem zmniejszenia liczby osób zatrudnionych w administracji. Ministerstwo Finansów wskazało na konieczność znalezienia źródeł, które pokryłyby koszty modyfikacji.
Urlop 2021 i inne szeroko dyskutowane zmiany mają pomóc w przezwyciężeniu koronakryzysu. Uczestnicy rozmów stoją na stanowisku, że w celu wychodzenia z niekorzystnego położenia niezbędne są zmiany we wszystkich dziedzinach, w których biznes i praca łączą się z polityką społeczną państwa.