Urodziłeś się przed tym rokiem? Mamy dobrą wiadomość, możesz dużo zyskać
Obecnie wiek emerytalny wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Są jednak osoby, które mają prawo ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Jakie warunki należy spełnić i jakie dokumenty są niezbędne do jej otrzymania?
Wcześniejsza emerytura nie dla wszystkich
Jak informuje na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, osoby, które urodziły się pomiędzy 31 grudnia 1948 r. a 1 stycznia 1969 r., mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę . Trzeba jednak mieć na uwadze, iż taka możliwość dotyczy tylko niektórych pracowników z konkretnych grup zawodowych. Poniżej wyjaśniamy, kto może skorzystać z wcześniejszej emerytury i jakie dokumenty powinien złożyć.
Trzeba spełnić konkretne warunki
ZUS wyjaśnia, że możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę dotyczy tylko tych pracowników, którzy wykonywali swoje obowiązki w warunkach szkodliwych dla zdrowia , o znacznym stopniu uciążliwości. Dotyczy to również osób, od których praca wymagała wysokiej sprawności psychofizycznej .
Według informacji dostępnych na stronie Zakładu, wymagane jest również spełnienie poniższych warunków :
- osiągnięcie wieku emerytalnego - 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
- udokumentowany staż pracy (co najmniej 15 lat) w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zawarty na świadectwie pracy;
- udokumentowanie okresu składkowego i nieskładkowego: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn;
- brak członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym OFE.
Rekompensaty dla posiadaczy pewnych książeczek z PRL-u. Oto najnowsze stawki.
O jakie zawody chodzi?
Według ZUS-u, prace w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego to prace w m.in.: górnictwie i energetyce , zakładach chemicznych, przemyśle drzewnym , transporcie, służbie zdrowia i opiece społecznej.
Pełna lista dostępna jest na stronie Zakładu .
Jest sporo formalności
Przejście na wcześniejszą emeryturę nie jest takie proste. Osoby zainteresowane muszą dopełnić wielu formalności. Należy zacząć od złożenia odpowiedniego wniosku w placówce ZUS lub przez Internet . Co więcej, konieczne jest dołączenie dokumentów poświadczających okresy zatrudnienia w wyjątkowych warunkach lub zaświadczenia o przebywaniu na urlopie wychowawczym. Wymagane jest również dołączenie dokumentu potwierdzającego wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez wnioskodawcę nie tylko w okresach zatrudnienia, ale także ubezpieczenia. Spis dokumentów znajdziesz tutaj .