USA do 11 września wycofuje się z Afganistanu. Dla Pekinu do poważny kłopot
USA podjęły decyzję o wycofaniu swoich wojsk z Afganistanu do 11 września. Decyzja władz amerykańskich jest nie w smak władzom chińskim, które obawiają się destabilizacji Afganistanu. Obawy wynikają również z ewentualnej szansy na powstanie prześladowanych w Chinach Ujgurów.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie jest tło interwencji w Afganistanie
-
Jak wygląda procedura wycofywania wojsk z Afganistanu
-
Czego obawia się Pekin
USA wycofują się z Afganistanu
Żeby zrozumieć problem związany ze stacjonowaniem wojsk USA w Afganistanie należy cofnąć się do 2001 r. i zamachów na WTC z dn. 11 września. Wówczas prezydent Stanów Zjednoczonych, George W. Bush wraz z sojusznikami NATO podjęli interwencję w Afganistanie.
Przyczyną był fakt, że za ataki na WTC i Pentagon odpowiedzialna była Al-Kaida z Osamą bin Ladenem na czele. Terroryści odpowiedzialni za zamachy schronili się w rządzonym od 1996 r. przez talibów Afganistanie.
Nietrudno się domyśleć, że Afgańczycy nie zdecydowali się na układ z USA i NATO i nie zdradzili kryjówki swoich terrorystycznych współpracowników. W efekcie doprowadziło to interwencji zbrojnej trwającej dwadzieścia lat.
Finalnie USA podjęły decyzję o wycofaniu swoich wojsk i kontyngentu NATO z Afganistanu. Jest to efekt zeszłorocznej ugody, którą Donald Trump zawarł z władzami Afganistanu. Choć Joe Biden wstrzymał decyzje swojego poprzednika, pełni obaw są również eksperci.
Euractiv wskazuje, że talibowie tylko czekają na wyjście wojsk USA z kraju i chcą odbudować swoje siły w regionie. Jednocześnie negocjacje związane z zakończeniem misji pokojowej trwają bardzo długo i opornie.
USA opuszczą Afganistan w rocznicę WTC
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił, że wojska natowskie wycofają się z Afganistanu razem z amerykańskimi. Operacja ma rozpocząć się 1 maja, a zakończyć 11 września w 20. rocznicę ataku na WTC.
Okazuje się, że decyzja USA nie jest na rękę władzom w Pekinie. Agencja Bloomberga cytowana przez bankier.pl wskazuje, że decyzja USA może pokrzyżować gospodarcze i geopolityczne plany Chin.
Bloomberg wskazuje, że w przypadku, gdy władzę w Afganistanie przejmą talibowie, kraj może stać się prawdziwą wylęgarnią islamskich ekstremistów oraz szansą dla Ujgurów na przygotowanie zbrojnego powstania. Chiny chciały włączyć Afganistan do Nowego Szlaku Jedwabnego, ale w takiej sytuacji będzie to niemożliwe.
Agencja ocenia, że najgorszym możliwym scenariuszem dla Chin jest przekształcenie Afganistanu w nowe zarzewie dżihadu.
Obecnie w Afganistanie stacjonuje kilka tysięcy żołnierzy, wśród których są także ci z Polski. Łącznie życie w Afganistanie straciło 2,2 tys. żołnierzy, ponad 20 tys. zostało rannych. Polacy stracili 43 żołnierzy w wyniku tamtejszych walk.
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl