BiznesINFO.pl Finanse Uważaj w ferie. Za te zabawy grozi mandat
Fot. Pixabay/Laterjay

Uważaj w ferie. Za te zabawy grozi mandat

14 stycznia 2025
Autor tekstu: Patryk Wołosz

Ferie zimowe to okres, w którym dzieci i młodzież w wieku szkolnym cieszą się wolnym czasem. Spędzają go między innymi na zabawach na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że istnieją ograniczenia. Za pewne zachowania grożą kary.

Ferie zimowe w Polsce

Każdego roku ferie zimowe przypadają na styczeń i luty. Już jakiś czas temu Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło terminy, w których mieszkańcy poszczególnych województw będą mogli korzystać z zimowej aury i choć na chwilę zapomnieć o obowiązkach związanych ze szkołą.

Tradycyjnie okres ferii zimowych dzieli się na cztery partie. Do każdej z nich przypisuje się grupę województw. To właśnie ten podział determinuje, w jakich terminach uczniowie będą mieli ferie.

W 2025 roku jako pierwsi feriami będą cieszyć się mieszkańcy województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Będą oni mieli wolne w dniach 20 stycznia-2 lutego . Reszta harmonogramu wygląda następująco:

  • 27 stycznia - 9 lutego: woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 3 lutego - 16 lutego: woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 17 lutego - 2 marca: woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Biedronka płaci nawet 8,5 tys. zł. Dyskont ruszył ze specjalną rekrutacją
800 plus w 2025 roku tylko po spełnieniu tych wymogów. Rodzice muszą pamiętać

Nie wszystkie zimowe "zabawy" są legalne

Nie brakuje aktywności, które mogą wydawać się kuszące, gdy za oknem sypie śnieg. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie “zabawy” są w Polsce dopuszczalne. Za niektóre grożą kary.

Kodeks wykroczeń zabrania między innymi rzucania przedmiotami w poruszające się po drogach pojazdy. Oznacza to, że rzut śnieżką w samochód może skończyć się mandatem. Ponadto nie można urządzać kuligów za samochodem. Prawo zakazuje ciągnięcia po drogach publicznych osób na sankach i innych tego typu rzeczach. Taką “zabawę” można przypłacić mandatem o wysokości 300 złotych i 10 punktami karnymi . Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, kierowca może stanąć przed sądem. Groziłoby mu nawet 8 lat więzienia.

Jakie kuligi są dozwolone?

Nie oznacza to jednak, że w Polsce obowiązuje kategoryczny zakaz urządzania kuligów. Są one legalne pod warunkiem, że są organizowane z udziałem zaprzęgu konnego.

Bezpieczniejszą i dozwoloną formą kuligu, jest ten organizowany w zaprzęgu za pomocą odpowiednio wytresowanego zwierzęcia, głównie konia; kulig musi być zorganizowany pod okiem dorosłych; wyposażenie pojazdu zaprzęgowego (m.in. w oświetlenie) ma odpowiadać warunkom określonym w stosownych przepisach – Rozporządzenia Ministra Infrastruktury; pasażerowie sań powinni zachować ostrożność i spokój, unikać przepychanek, które grożą wypchnięciem; kierujący pojazdem zaprzęgowym powinien zachować odpowiednią prędkość i ostrożność - wylicza w komunikacie Polska Policja.

Ozusowania umów nie będzie. Tak polski rząd tłumaczy się przed Brukselą
Rząd ujawnia: Tylko 5 proc. Polaków należy do tej grupy. Jesteś szczęśliwcem?
Obserwuj nas w
autor
Patryk Wołosz

Wydawca. W Iberionie od grudnia 2024 roku, w zawodzie od 2020. Ukończył Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. Interesuje się literaturą. W wolnych chwilach uprawia sport.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat