Używanie telefonów w szkole. Każda szkoła ustala swoje zasady
Polska Agencja Prasowa zapytała Ministerstwo Edukacji i Nauki o przepisy dotyczące używania telefonów w szkołach. Szkoły mają własne zasady w tej sprawie.
Używanie telefonów w szkołach
W odpowiedzi na zapytanie PAP dotyczące zasad używania telefonów w szkołach rzeczniczka MEiN Adrianna Całus- Polak przypomniała, że przepisy odnoszące się do tego tematu można znaleźć w Prawie Oświatowym.
Wyjaśniła, że zgodnie art. 99 pkt 4 szkoły mają obowiązek określić w swoim statucie zasady wnoszenia do szkoły i korzystania z niej z telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Dodała także, że statut powinien regulować kwestie praw ucznia w tym zakresie oraz skutki nieprzestrzegania przez uczniów statutu szkoły.
Rzeczniczka zaznacza, że statut może przewidywać nie tylko zakaz używania telefonów komórkowych w czasie zajęć, ale także ich przechowywanie w określonym miejscu podczas pobytu ucznia w szkole.
Zasady te mogą się różnić w zależności od szkół. Przykładowo w niektórych warszawskich liceach można korzystać podczas zajęć z telefonów, ale powinno to być ustalone z osobą prowadzącą zajęcia.
Zagrożenia związane z używaniem telefonu
Trudno wyobrazić sobie nastolatka bez telefonu. Jak wynika z badania Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, co piąty polski nastolatek korzysta nałogowo z telefonu komórkowego, a 25 proc. uważa się za fonoholików.
Objawami fonoholizmu są przede wszystkim korzystanie z telefonu o każdej porze dnia i nocy, a także niepokój związany z utratą dostępu do Internetu, a także ataki paniki czy wybuchy złości w przypadku utraty telefonu. Szczególnie zagrożone są osoby młode, ale w nałóg mogą wpaść osoby w każdym wieku.