BiznesINFO.pl Polska i Świat VAT na przesyłki z Azji już od lipca. Zakupy z Aliexpress już nie będą tak się opłacać
Flickr/Marco Verch

VAT na przesyłki z Azji już od lipca. Zakupy z Aliexpress już nie będą tak się opłacać

6 czerwca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Już 1 lipca wejdzie w życie tzw. pakiet e-commerce, którego celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do Unii Europejskiej. Od tego dnia podatkiem objęte będą niewielkie towary przesyłane do unijnych krajów z Azji. Zmiany te uderzają m.in. w Ali Express.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest pakiet e-commerce

  • Dlaczego uderza on w Ali Express

  • Kiedy ów pakiet wejdzie w życie

VAT na przesyłki z Azji już niebawem

W kwietniu Ministerstwo Finansów poinformowało o przyjęciu przez rząd implementacji unijnych rozwiązań zawartych w tzw. pakiecie e-commerce, którego celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do krajów Unii Europejskiej.

Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 lipca. Zakładają one m.in. likwidację w całej Unii Europejskiej zwolnienia z VAT od importu wspomnianych małych przesyłek o wartości do 22 euro.

Jak podkreśla w rozmowie z Polską Agencją Prasową Paweł Selera, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w resorcie finansów za sprawą zmian od lipca opodatkowane będą importowane z Azji drobne przesyłki, które do tej pory nie zawierały podatku VAT.

Selera zwraca uwagę, że dzięki nowym zasadom możliwe będzie uszczelnienie systemu, zwłaszcza w przypadku wspomnianych drobnych przesyłek z Dalekiego Wschodu (do wartości 150 euro).

Już w kwietniu, gdy pakiet został przyjęty przez rząd przedstawiciele resortu finansów zwracali uwagę, że na zmianach zyskają m.in. polscy przedsiębiorcy. Salera podkreśla, że na dotychczasowym zwolnIeniu z VAT tracili ci, którzy na takie benefity nie mogli liczyć, a produkty wysyłane do krajów unijnych, które nie były objęte tym podatkiem, były tańsze o ok. 20 proc., co - jak podkreśla przedstawiciel ministerstwa - zaburzało konkurencję.

PAP podaje, że za sprawą zmian pojawi się m.in. konstrukcja wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Próg będzie jednolity dla całej Unii Europejskiej i będzie wynosił 10 tys. euro. W przypadku jego przekroczenia miejscem dostawy i opodatkowania transakcji stanie się kraj konsumenta.

Za sprawą procedury one stop shot możliwe będzie natomiast rozliczenie VAT od towarów wysyłanych do innego kraju Unii w Polsce. Podatek zostanie przetransferowany przez polską administrację właściwemu państwu członkowskiemu.

Z wyliczeń resortu finansów, które przywołuje PAP wynika, że dzięki zmianom wpływy dla sektora finansów publicznych tylko w tym roku wyniosą prawie 500 mln zł, zaś w kolejnych latach ok. 1,2 mld zł.

Straci Ali Express

Sektor finansów zyska, na zmianach straci natomiast Ali Express, funkcjonująca od ponad dekady platforma sprzedaży detalicznej, w której zakupy robi w ostatnim czasie coraz liczniejsza grupa Polaków.

Jak wspomniano zmiany mają wejść w życie na początku lipca, choć nie zajął się nimi jeszcze Senat (najprawdopodobniej uczyni to podczas najbliższego posiedzenia 16-18 czerwca). Przedstawiciel resortu finansów podkreśla, że na odroczenie nie ma szans, gdyż nie byłoby na to zgody Unii Europejskiej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat