Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Allegro płynie z falą "zielonego" tsunami. Anna Gorączka: "To się opłaca"
Darek Dziduch
Darek Dziduch 07.11.2024 13:29

Allegro płynie z falą "zielonego" tsunami. Anna Gorączka: "To się opłaca"

Gościem naszego studia podczas XII Europejskiego Forum Nowych Idei była Anna Gorączka, liderka ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Allegro. Rozmowa dotyczy idei i celów stojących za zrównoważonym rozwojem, a także tego jak wygląda transformacja w wykonaniu największej platformy e-commerce w tej części Europy. Zaprasza Darek Dziduch.

Rozmowa z Anną Gorączką, liderką ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Allegro

Jesteś liderką zrównoważonego rozwoju w Grupie Allegro. Co to tak naprawdę znaczy i czym jest zrównoważony rozwój w wykonaniu Twojej organizacji?

Grupa Allegro chce rozwijać się w sposób zrównoważony, chce rozwijać zarówno swoje własne operacje, ale także wpływać na tak zwane łańcuchy wartości, czyli to, z kim tak naprawdę pracuje. Chcemy budować współpracę opartą o partnerstwo, ale także takie tworzenie wartości, które jest pozytywne dla środowiska, pozytywne dla społeczności. 

Robimy to w sposób systemowy i myślę, że właśnie to jest najważniejsze. Dlatego, że odchodzimy od myślenia o takich pojedynczych, spontanicznych akcjach do podejścia systemowego, strategii, celów za tym idących. A wszystko po to, żeby podążać właśnie w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Allegro jest o tyle ciekawą organizacją, że skupia tysiące małych i średnich przedsiębiorstw, które są klientami platformy i sprzedają na niej swoje produkty. W jaki sposób Allegro stara się włączyć do zielonej transformacji właśnie te tysiące firm, które są częścią platformy?

Widzimy nadchodzącą falę tsunami regulacyjnego. Zaczynając zieloną transformację, zaczynamy ją od siebie. Uważam, że jest to najbardziej wiarygodny sposób na zmianę -  najpierw bowiem trzeba zobaczyć i sprawdzić, czy samemu jesteśmy w stanie się zmienić. Zaczynamy od naszych własnych operacji, chociażby od energii, jaką wykorzystujemy. I uważamy, że to się opłaca. Myślę, że bardzo rzadko mówi się o transformacji energetycznej w tym aspekcie, że to się po prostu opłaca finansowo. Trzeba tylko wyjść od myślenia krótkoterminowego, od tego co jest tu i teraz, na planowanie długoterminowe i prognozowanie odporności biznesu. A więc zaczynamy od siebie.

Nie wiem czy Państwo wiecie, ale na Allegro obecnych jest ponad 150 tysięcy firm. Chcemy im pokazywać w jaki sposób mogą dzięki nam rozwijać swój biznes, ale także ich uczyć, edukować, być swego rodzaju przewodnikiem po transformacji energetycznej, po tym co ich czeka.

Mamy tutaj dwojaką rolę, bo z jednej strony zaczynamy transformację od siebie, ale włączamy w tę zmianę wspomniane małe i średnie przedsiębiorstwa. 

O co chodzi we wspomnianych przez Ciebie łańcuchach wartości?

Łańcuch wartości, w takiej mojej definicji, to są wszystkie firmy, podmioty, z którymi współpracujemy, które w jakiś sposób współtworzą te doświadczenie, naszą usługę czy produkt, który jest dostarczany. To mogą być np. firmy, które dostarczają nam na przykład technologie do tworzenia czy do pracy działania platformy, ale też są to firmy, które sprzedają naszej platformie, więc jest to bardzo szerokie pojęcie. Łańcuch wartości znacznie rozszerza odpowiedzialność firm i ramy współpracy pomiędzy nimi, więc w takim rozumieniu odpowiedzialności za łańcuch wartości, podmioty takie jak Allegro właśnie mają rolę przewodnika. Wymaga ona bardzo dużej otwartości na dialog, na rozmowę, na współpracę, ja myślę, że to jest taka przyszłość, do której dążymy, razem planujemy pewne działania.

Na przykład w zakresie klimatu zakładamy, że zaangażujemy 73% naszych partnerów biznesowych, mierząc po wartości naszych naszej współpracy, w postawienie celów klimatycznych.

Myślę, że łańcuch wartości i współpraca z łańcuchem wartości to tak naprawdę jest gra o wspólną konkurencyjność. Nie tu i teraz, tylko za 5, 10 lat, tak żebyśmy razem pracowali, razem mogli dalej tworzyć wartość oferować coraz lepsze produkty i usługi dla klientów. 

Co jeszcze wchodzi w skład tego bardzo pojemnego worka pojęciowego, jakim jest zrównoważony rozwój?

W naszych celach, które sobie postawiliśmy, bo też lubimy wiedzieć do czego dążymy, oprócz kwestii klimatycznych czy śladu węglowego, są też kwestie zmiany i transformacji opakowaniowej, są też kwestie równości, równego traktowania naszych pracowników. Do tego dochodzą również kwestie rozwoju merchantów, czyli naszych sprzedających na platformie. Ale też dość zaskakujące, może być to, że wchodzą tu również zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa, które jest istotne i stanowi coraz większe ryzyko i zagrożenie dla nie tylko biznesów, ale dla każdego podmiotu działającego na rynku.

Ten kto nie będzie chciał tej transformacji dokonać albo kto będzie zostawał w tyle, będzie też ograniczał swoje możliwości biznesowe. Jak twoim zdaniem będzie to wyglądało z perspektywy Allegro za powiedzmy dekadę, co się zmieni i jak długa droga jeszcze jest do przebycia?

Myślę, że to jest z jednej strony kwestia dostępu do finansowania lub też bardziej korzystnego finansowania, bo też takie instrumenty finansowe są w tej chwili dostępne, ale to też jest kwestia konkurencyjności tu teraz lub konkurencyjności za dwa, trzy lata.

Podam taki przykład: dzisiaj energia z odnawialnych źródeł jest tańsza niż energia nieodnawialna. Jak jeszcze spojrzymy na przyszłe trendy wzrostu cen energii, szczególnie energii z nieodnawialnych źródeł, to rzeczywiście widać, że postawienie na zieloną energię po prostu się opłaca, więc to jest tak naprawdę rozmowa o konkurencyjności i to w takich bym powiedziała średnich horyzontach czasowych.

Myśląc o długim horyzoncie czasowym, czyli o tej perspektywie na przykład dziesięcioletniej, o której powiedziałeś, uważam, że wszyscy idziemy w stronę zacieśnia współpracy z firmami, które grają fair i są konkurencyjne. Bo zrównoważony rozwój, jak pomyślimy o tych wszystkich celach, zarówno społecznych, środowiskowych, jest tak naprawdę o byciu odpowiedzialnym wobec ludzi, wobec środowiska, wobec wobec społeczeństwa.

Firmy, które przegapią pociąg zwany transformacją, rzeczywiście gdzieś zostaną bez możliwości odbioru czy sprzedaży swoich produktów, bo nikt nie będzie chciał pracować, ryzykować czy swojej reputacji czy swojego łańcucha wartości, dostępu do środków, współpracując z firmami, które w jakiś sposób stwarzają ogromne ryzyko.

Dziękuję bardzo za rozmowę.