W 2023 roku dwa miliony Polaków muszą wymienić dowody osobiste. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę
W 2023 roku dwa miliony Polaków muszą udać się do urzędów i wymienić dowody osobiste. Dotyczy to osób urodzonych m.in. w 1995 roku — 10 lat temu ukończyli oni 18 lat i odebrali wówczas dokumenty tożsamości. Teraz minie graniczna data ich obowiązywania. Formalności lepiej dokonać na czas, gdyż jeśli podczas kontroli wylegitymujemy się nieważnym dowodem osobistym, możemy dostać karę finansową w wys. do 5 tys. zł. W skrajnych przypadkach grzywna to za mało.
Obowiązek, który czeka dwa miliony Polaków
Na początku stycznia resort cyfryzacji przekazał portalowi Business Insider, że w 2023 roku 2 mln 120 tys. 500 dowodów osobistych straci ważność. Oznacza to, że 1 na 19 Polaków musi udać się do urzędu, by złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Tyczy się to osób, których dokumenty przekroczą w tym roku graniczny okres 10 lat ich obowiązywania ( w szczególności chodzi o urodzonych w 1995 roku ).
W celu wymiany dowodu należy zgłosić się do placówki najbliższej miejscu zamieszkania (takich formalności, przynajmniej na razie, nie można dokonać przez Internet) na 30 dni przed upływem terminu ważności tego dokumentu.
Do wniosku trzeba dołączyć aktualną fotografię. Usługa jest bezpłatna. Zgłaszając się po odbiór nowego dowodu, należy zabrać ze sobą stary dokument. Jeśli sami nie możemy udać się po niego do urzędu, możemy upoważnić inną osobę.
Kara może być dotkliwa
Urzędowych formalności lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Jeśli wylegitymujemy się nieaktualnym dowodem osobistym, możemy zostać ukarani grzywną w wys. do 5 tys. zł (wysokość kary jest uwarunkowana decyzją sądu).
Natomiast w przypadku, gdy ktoś nagminnie uchyla się od obowiązku wymiany dowodu, może otrzymać karę w postaci ograniczenia wolności.