W końcu prawdziwe 5G w Polsce. Orange pochwalił się prędkościami
Przed tygodniem w ciągu 3 dni od rozpoczęcia aukcji na częstotliwości 5G informowaliśmy o jej rozstrzygnięciu i przyznaniu dostępu do częstotliwości czterem polskim operatorom. Po trzech lata przestoju prace nad prawdziwym 5G w Polsce w końcu nabierają tempa. Potwierdzają to wyniki testów.
Prawdziwe 5G w końcu w Polsce
Jednym z operatorów, którzy otrzymali prawa do zagospodarowania częstotliwości wykorzystywanych przez 5G zgodnie z oficjalną specyfikacją standardu, jest Orange. Firma za kwotę 487,1 mln złotych zyskała prawa do tzw. bloku C, czyli częstotliwości w zakresie 3600-3700 MHz.
Choć konieczne jest jeszcze ubieganie się o pozwolenia radiowe, to nic w ciągu ostatnich tygodni nie stało na przeszkodzie, aby rozpocząć testy. Orange jako pierwszy operator poinformował o ich zakończeniu. Testy objęły terytorium Lublina i trzeba przyznać, że rezultaty są obiecujące – po trzech latach od unieważnienia pierwszej aukcji w końcu do Polski wchodzi prawdziwe 5G.
Mobilny internet w Polsce w końcu przyśpieszy. Aukcja na częstotliwości 5G rozstrzygniętaJak przebiegały testy 5G w Orange
Testy bloku C zostały rozpoczęte przez Orange jeszcze we wrześniu, a zakończyły się w połowie października. W tym czasie przetestowano m.in. mechanizm Time Division Duplex charakterystyczny właśnie dla częstotliwości bloku C.
Dzięki TDD możliwe jest wykorzystanie pełnego zakresu częstotliwości na pobieranie i odbieranie, a nie – jak w przypadku wykorzystywanej w innych blokach technologii Frequency Division Duplex – dzielenie częstotliwości na dwa równoległe pasma, z których jednym dane są wysyłane, a drugim pobierane.
Zamiast tego w TDD operuje się czasem: przy wykorzystaniu jednego całościowego pasma dzieli się go, odbierając i wysyłając dane w zależności od potrzeb. W porównaniu z wariantem FDD powinna to być wydajniejsza metoda transferu danych.
Wyniki testów napawają optymizmem
Orange poinformowało, że w trakcie testów średnia uzyskana prędkość pobierania wynosiła 164 Mb/s, niemniej dalsze optymalizacje doprowadziły do osiągnięcia stabilnej prędkości 313 Mb/s. W przypadku pobierania udało się osiągnąć maksymalnie 140 Mb/s i podwyższyć średnią pobierania o 35%.
Dla porównania – w testach przeprowadzonych przez OpenSingal średnia prędkość „5G” w Polsce wynosiła dotąd ok. 78 Mb/s przy pobieraniu. Najlepszy wynik w rankingu osiągnęła Bułgaria, gdzie prędkość pobierania wyniósł 301,9 Mb/s. Jeśli prędkości Orange uda się uzyskać także w normalnych warunkach poza testami, będziemy mieć najszybsze 5G w regionie.