W maju NBP dokonał zakupu największej ilości złota na świecie. Polska wyprzedziła nawet Chiny i Indie
Polska gorączka złota. Polska nigdy nie kupowała takich ilości złota jak obecnie. Ostatnie miesiące były rekordowe. Tylko w kwietniu i maju Narodowy Bank Polski kupił i tym samym powiększył swoje rezerwy o około 34 tony tego cennego metalu.
Prezes NBP Adam Glapiński stawia na złoto
Po dokonaniu tych zakupów, łączne zasoby banku centralnego to ponad 263 tony złota. Majowe zakupy były największe na świecie. W zeszłym miesiącu zakupiono 19,9 ton złota.
Kwiecień również było wyjątkowo ‘mocny’ pod tym względem. Kupiono wtedy 14,8 tony złota.
- Złoto zgromadzone przez Narodowy Bank Polski na koniec maja tego roku było warte 16 mld 589,3 mln dolarów - podaje serwis businessinsider, powołując się na raporty NBP.
Polska kupuje więcej złota niż takie potęgi ekonomiczne jak Chiny, Indie czy USA
W maju NBP dokonał zakupu największej ilości złota na świecie. Polska wyprzedziła nawet Chiny i Indie.
Krótkie zestawienie ostatnich zmian rezerw złota w bankach centralnych w maju:
- Indie +2 tony
- Czechy +1,8 tony
- Kazachstan -2,4 tony
- Kirgistan +1,5 tony
- Rosja +3,1 tony
- Chiny +16 ton
- Polska +20 ton (po kupieniu 15 ton w kwietniu)
źródło: Tavex Research/Twitter
Optymistyczne prognozy Glapińskiego
Prezes NBP Adam Glapiński, który odpowiada ze te decyzje uważa, że za 8 lat Polska osiągnie obecny poziom realnego dochodu jaki jest obecnie we Francji i Wielkiej Brytanii.
- Jeśli utrzyma się rozsądny system ekonomiczny w gospodarce, jaki jest obecnie, to w ciągu mniej więcej ośmiu lat osiągniemy obecny poziom realnego dochodu w przeliczeniu na głowę, jaki jest obecnie we Francji i Wielkiej Brytanii - mówił niedawno prezes Glapiński.
Glapiński mówi, że jeśli utrzyma się rozsądny system ekonomiczny w gospodarce, jaki jest obecnie, to w ciągu mniej więcej ośmiu lat osiągniemy obecny poziom realnego dochodu w przeliczeniu na głowę, jaki jest obecnie we Francji i Wielkiej Brytanii.
“A przecież nikt nie zaprzeczy, że żyje się tam w dobrobycie. I my możemy to mieć. Francja, a także m.in. Hiszpania, Portugalia czy Wielka Brytania, należą przy tym do krajów, które posiadały na świecie ogromne kolonie” - dodał.