W tych branżach pracownicy czują się najgorzej traktowani. Pieniądze nie są tego warte
Obraźliwe, złośliwe i upokarzające zachowanie ze strony przełożonego lub współpracowników może dotknąć każdego z nas. Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Mobbingiem Państwowa Inspekcja Pracy wskazała branże, wśród których odnotowano najwięcej skarg na niewłaściwe zachowania w pracy. W raporcie podano też, w jakich kwestiach najczęściej pracownicy potrzebują pomocy. O co najczęściej pytają poszkodowani?
Mobbing w miejscu pracy. Polacy coraz częściej pytają o rozprawy w sądzie
Polacy coraz częściej szukają fachowych porad w związku z przypadkami mobbingu. Jak podaje PIP, w 2023 roku zatrudnieni prawnicy tej instytucji udzielili 829 porad prawnych w tym zakresie. Dla porównania w 2024 roku ta liczba wzrosła do 1367 porad.
Jak czytamy w komunikacie Państwowej Inspekcji Pracy, pracownicy coraz częściej postanawiają działać, jeżeli w ich miejscu pracy pojawiają się podejrzenia dotyczące mobbingu. Zwracają się o wsparcie prawne i chcą chronić się przed szkodliwymi zjawiskami w miejscu zatrudnienia.
Zobacz też: Tak pracodawcy manipulują przy zwolnieniach grupowych. Ekspert ostrzega - nie daj się nabrać
Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że eksperci w ostatnim czasie udzielali Polakom porad m.in. w kwestiach związanych z identyfikowaniem zjawisk mobbingu, gromadzeniem dowodów potwierdzających jego występowanie w miejscu pracy, procedur zakładowych określających zasady postępowania w takich przypadkach, możliwości uzyskania wsparcia inspektorów pracy czy walki o swoje prawa przed sądem pracy.
W tych branżach pracownicy złożyli najwięcej skarg
Pracownicy w Polsce coraz częściej chcą walczyć o swoje prawa. W 2024 roku do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono 1888 skarg dotyczących mobbingu. Liczba zawiadomień wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy odnotowano 1790 skarg. Inspektorzy PIP wymienili branże, w których najczęściej pojawiały się problemy.
Najwięcej skarg w przeliczeniu na 100 tys. pracujących było w branży: kultura, rozrywka i rekreacja. Na drugim miejscu wśród osób zgłaszających mobbing byli pracownicy branży związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Na trzecim miejscu znalazła się branża handel i naprawy.
Uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy będą się zmieniać
Niewykluczone, że w najbliższym czasie pracownicy będą zgłaszali się do Państwowej Inspekcji Pracy także z innymi zagadnieniami. Rząd planuje bowiem zwiększyć uprawnienia tej instytucji. Być może wkrótce inspektorzy PIP będą mieli możliwość zmian umów cywilnoprawnych na umowy o pracę, jeżeli okaże się, pod względem prawnym spełniają znamiona tego drugiego kontraktu.
W poniedziałek (28 stycznia) minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiadała, że PIP dzięki zmianom ma "pomagać tym pracownikom, którzy są traktowani sprzecznie z polskim prawem".