W tych godzinach warto oszczędzać energię. Rząd zaapelował do Polaków
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zaapelowała podczas wtorkowej konferencji, by Polacy monitorowali sytuację dotyczącą godzin szczytu zużycia energii elektrycznej. Informacje na ten temat są publikowane codziennie przed godz. 17:00 na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Wiceminister przypomniała, że każde gospodarstwo domowe, które zaoszczędzi 10 proc. energii, otrzyma w 2024 roku bonus w rachunku.
Dlaczego w godzinach szczytu warto ograniczać zużycie energii?
PSE będą codziennie zamieszczać na swojej stronie internetowej aktualizację godzin szczytu poboru energii elektrycznej. Jest to czas, w którym elektrownie konwencjonalne pracują z najwyższą mocą i żeby pokryć zapotrzebowanie, korzystają z najmniej efektywnych, a tym samym najdroższych jednostek . Wskutek mechanizmów rynkowych cena rozliczeniowa prądu w danej godzinie będzie wówczas zależna właśnie od wspomnianych najdroższych jednostek.
Co więcej, w godzinach szczytu odnotowuje się również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP). To one zapewniają bezpieczną pracę krajowego systemu.
Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem — tłumaczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Wiceminister dodała, że każde gospodarstwo domowe, które zmieści się w wykorzystaniu 90 proc. energii w ciągu roku , dostanie bonus w postaci 10 proc. obniżki w rachunku w kolejnym roku . Limit zużycia prądu przez gospodarstwa domowe w 2023 roku wynosi 2000 kWh.
Wprowadzenie godzin szczytu nie oznacza, że dostawy energii zostaną ograniczone. Jak podkreślił Eryk Kłossowski, prezes PSE, rozwiązanie to ma na celu zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców.
Sposoby na oszczędzanie
Wiceminister podkreśliła, by jeśli jest to możliwe, przesuwać większe zużycie energii poza godziny szczytu. Chodzi o korzystanie z urządzeń takich jak pralka, piekarnik, grzejnik elektryczny lub odkurzacz . MKiŚ i PSE zachęcają też do wyłączania nieużywanych urządzeń (telewizora, komputera) oraz gaszenia światła w pomieszczeniu, w którym akurat nie przebywamy.
Godziny szczytu można rozpoznać po kolorze
PSE publikuje informacje o godzinach szczytu w formie „ pasków” codziennie przed godz. 17:00. Są one zaznaczone na żółto. Można je znaleźć na stronie głównej PSE.