W tym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę. Można zyskać nawet 400 zł
Termin przejścia na emeryturę ma ogromne znaczenie. Wszyscy seniorzy powinni o tym wiedzieć. Warto dokładnie to przemyśleć i zdecydować, w którym miesiącu zaczniemy pobierać świadczenie, bo to przełoży się na jego wysokość. Jaki termin będzie najkorzystniejszy?
Co wpływa na wysokość emerytury?
Wysokość świadczenia, które będzie wypłacał nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych po przejściu na emeryturę, zależy od kilku kluczowych czynników. Ogromne znaczenie ma liczba przepracowanych lat czy wynagrodzenia, które otrzymywaliśmy.
Okazuje się, że bardzo istotny jest także termin, w którym przejdziemy na emeryturę. W niektórych przypadkach warto wstrzymać się ze złożeniem wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by zyskać nawet kilkaset złotych do swojego świadczenia.
Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Seniorzy sporo zaoszczędzą Od stycznia zmiany w segregacji śmieci. Jeśli tego nie zrobisz, zapłacisz karęW tym miesiącu najlepiej przejść na emeryturę
Co istotne, ZUS przeprowadza waloryzację kapitału, który jest zgromadzony na kontach Polaków. Odbywa się ona co roku w czerwcu. W związku z tym, warto rozważyć zgłoszenie się do Zakładu po emeryturę w lipcu. Wówczas skorzystamy z automatycznej podwyżki świadczenia i zyskamy emeryturę wyższą o nawet 300-400 złotych.
A co w przypadku osób, które otrzymają prawa emerytalne po lipcu? Tacy seniorzy powinni wstrzymać się z przejściem na emeryturę do lutego. W marcu bowiem odbywa się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Złożenie wniosku w lutym zapewni skorzystanie z tej podwyżki już w drugim miesiącu pobierania świadczenia.
Emeryci mogą sporo zyskać
Jeśli ktoś złoży wniosek o emeryturę w marcu, nie będzie mógł liczyć na waloryzację. Takie osoby jednak otrzymają trzynastą emeryturę, czyli dodatkowe świadczenie dla seniorów. Wysokość tego dodatku zależy od kwoty emerytury minimalnej, która w przyszłym roku ma być na poziomie 1884,61 zł.
Czternastą emeryturę z kolei otrzymają te osoby, które złożą wniosek w połowie roku. Przypomnijmy, że jeśli przepisy się nie zmienią, to czternastka będzie należała się każdemu emerytowi, którego świadczenie podstawowe nie przekracza kwoty 2900 zł.