Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > W tym regionie kraju trwa "boom rekrutacyjny". Żaden Polak nie martwi się tam o pracę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 09.01.2025 13:01

W tym regionie kraju trwa "boom rekrutacyjny". Żaden Polak nie martwi się tam o pracę

robotnik
Fot. Marianna Zuzanna/Pexels

Czy po licznych grupowych zwolnieniach i likwidacjach zakładów, o których informowaliśmy w 2024 r. na rynku pracy nadeszła w końcu odwilż? Nowe badania świadczą, że w 8 sektorach polskiej gospodarki w I kwartale 2025 r. dojdzie do wzrostu zatrudnienia. Rekrutacje już trwają, liczne znajdziemy zwłaszcza w jednym regionie Polski.

Pensja netto w Polsce. Jest prognoza na 2025 rok

ManpowerGroup opublikowało prognozę netto zatrudnienia dla Polski obejmującą I kwartał 2025 r. W barometrze ujęte zostały perspektywy 525 pracodawców z całego kraju, dzięki czemu wiadomo już, jaki jest bilans planów zatrudnienia do marca br., ale też udało się wskazać szczególnie chłonne regiony.

Dobre wieści są takie, że summa summarum zwiększyć zatrudnienie planuje o 2 punkty procentowe więcej pracodawców niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wzrost odnotowano także w ujęcie kwartalnym, zwłaszcza w jednym z regionów, któremu przyjrzeć powinni się wszyscy ci, którzy dopuszczają migrację w celach zarobkowych.

Poczta Polska podjęła decyzję. Tysiące osób stracą pracę

35 proc. firm będzie zatrudniać. Szykują się też zwolnienia

Ogółem w całej Polsce w I kwartale br. 35 proc. przedsiębiorstw planuje zatrudnienie nowych pracowników. Niestety nadal 19 proc. planuje redukcje zatrudnienia, a 44 proc. jest zadowolonych z obecnego stanu. W 2 proc. firm decyzje jeszcze nie zapadły. Wszystko to przekłada się na dodatni, 15-procentowy bilans prognozy zatrudnia netto. Słowem - ofert pracy nam nie zabraknie, większym problemem może być perspektywa wyczerpania siły roboczej.

Zestawienie danych z I kwartału 2025 r. i IV kwartału 2024 r. pozwala dostrzec, że wówczas poszukiwanych było nieco mniej pracowników (rekrutowało 33 proc. firm), ale niższy był też odsetek przedsiębiorstw planujących zwolnienia (16 proc.). Wniosek jest jeden - po końcoworocznej koncentracji na rocznych i kwartalnych celach w I kw. br. przyszedł czas na zmiany.

Najchętniej w ciągu 3 najbliższych miesięcy zatrudniać będą duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 1 tys. do 5 tys. pracowników - plany rekrutacyjne ma aż 26 proc. takich firm. Najgorsza sytuacja panuje w organizacjach zatrudniających od 250 do 1 tys. pracowników i w mniejszych zakładach, gdzie pracuje od 10 do 49 zł. W tych segmentach zwiększać zatrudnienie planuje kolejno 6 proc. i 10 proc. przedsiębiorstw.

Gdzie szukać pracy w I kw. 2025 r.?

Najwięcej pracy będzie w sektorze IT. Zatrudniać planuje w nim 1/4 wszystkich firm. Pracę łatwo będzie znaleźć także w transporcie, logistyce i motoryzacji (22 proc.) oraz w finansach i nieruchomościach (17 proc.).  Tylko 12 proc. firm działających w branży komunikacyjnej planuje rekrutować nowych pracowników, 7 proc. w opiece zdrowotnej i naukach przyrodniczych. Najgorzej wypadł sektor energetyki i usług komunalnych, który według danych w ogóle nie zwiększy w I kw. zatrudnienia.

W danych widoczna jest silna regionalizacja. Na potrzeby badań Polskę podzielono na 6 części, w których najlepiej wypadła południowa, obejmująca Górny Śląsk i Małopolskę. Tam pracowników będzie szukać 23 proc. przedsiębiorstw. Nieźle wypada także Północny Zachód (woj. zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie), gdzie zatrudniać będzie 18 proc. firm. Najmniej ofert pojawi się na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie (10 proc.) i woj. podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim - 8 proc.