biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Praca > W tym roku majówka dłuższa o jeden dzień. PIP wydał komunikat: skorzysta masa pracowników
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 29.04.2025 05:30

W tym roku majówka dłuższa o jeden dzień. PIP wydał komunikat: skorzysta masa pracowników

praca, prawconik, wolne
Fot. Mike Marchetti/baseimage/CanvaPro

Majówka to dla wielu Polaków czas odpoczynku. Część osób wciąż jeszcze czeka na decyzję przełożonych w sprawie odbioru dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, czyli 3 maja. Czy szef ma obowiązek dać nam dzień wolny dzień wcześniej, czyli w piątek 2 maja? A może powinniśmy odebrać go w innym terminie? Głos w sprawie zabrali przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, którzy jasno określają, kiedy pracownicy powinni odebrać wolne.

Dzień wolny za święto w sobotę. Co na to Kodeks pracy?

W sobotę 3 maja obchodzimy w Polsce Święto Konstytucji — pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Z tej okazji Polacy ozdabiają domy flagami i korzystają z dnia wolnego od pracy. W tym roku dzień ten przypada w sobotę, czyli w dniu, kiedy wielu z nas i tak nie pracuje, dlatego zgodnie z przepisami należy nam się dodatkowe wolne za ten dzień. Zasada ta jest ściśle określona w art. 130 par. 2. kodeksu pracy, który brzmi następująco:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.  

Co to oznacza w praktyce? Czy pracodawca ma obowiązek dać nam dzień wolny w piątek, 2 maja, a może w innym dniu do końca maja? Czy kiedy szef nie chce przyznać nam dodatkowego dnia wolnego w maju, łamie przepisy? Eksperci Państwowej Inspekcji Pracy wyjaśnili, jak należy interpretować przepisy prawa pracy w tym przypadku.

Tak pracodawcy manipulują przy zwolnieniach grupowych. Ekspert ostrzega - nie daj się nabrać Praca i mieszkanie za darmo. W sieci pojawiła się nietypowa rekrutacja dyskontu: jest jeden haczyk

Dodatkowy dzień wolny za 3 maja. Wiadomo, kiedy można go odebrać

Wielu z nas pewnie oburzy się, kiedy usłyszy od szefa, że w piątek, 2 maja zamiast na wycieczkę lub na działkę, musi przyjść do biura. Okazuje się, że nie ma ku temu żadnych powodów. Jeżeli pracodawca nie chce lub nie może udzielić nam wolnego w święto przypadające w sobotę dzień wcześniej, czyli w piątek 2 maja, nie łamie żadnych przepisów.

Państwowa Inspekcja Pracy
Państwowa Inspekcja Pracy zajęła stanowisko ws. odbioru dni wolnych za święto w sobotę. Fot. Arkadiusz Ziołek/East News

 „Decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy” – poinformowali przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy.

To pracodawca ustala harmonogram pracy, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy. Jeśli więc w jego ocenie nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego 2 maja w zamian za przypadające w sobotę święto, może ustalić inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym. Jeśli pracownik złoży wniosek w sprawie odebrania 2 maja wolnego za sobotnie święto, pracodawca nie musi się na to zgodzić – podkreślili przedstawiciele PIP.

Okres rozliczeniowy a odbiór wolnego za święto w sobotę

Czym jest okres rozliczeniowy? Według przepisów jest to określony przez danego pracodawcę przedział czasu, w którym jest dokonywane rozliczenie czasu pracy. Może on wynosić np. miesiąc, dwa lub trzy miesiące. W tym okresie pracodawca ustala liczbę godzin i dni do przepracowania, czyli wymiar czasu pracy poszczególnych zatrudnionych. Oznacza to, że jeżeli w naszym zakładzie pracy okres rozliczeniowy wynosi miesiąc, dzień wolny za 3 maja powinniśmy odebrać do końca maja, a jeżeli wynosi on np. trzy miesiące, powinniśmy go odebrać do końca lipca.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: