W Wielkopolsce powstała pierwsza w kraju gminna farma fotowoltaiczna. Inwestycja kosztowała ponad 4,5 mln zł
W woj. wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce gminna farma fotowoltaiczna. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 4,5 mln zł, a instalacja przyczyni się do znacznej redukcji wydatków na energię elektryczną, informuje portalsamorzadowy.pl.
Gminna farma fotowoltaiczna
W środę, 19 kwietnia, w Żerkowie w woj. wielkopolskim uroczyście otwarto pierwszą w kraju gminną farmę fotowoltaiczną. Celem instalacji jest redukcja wydatków na energię elektryczną .
Farma zasili istotne obiekty
Farma fotowoltaiczna zasili najbardziej energochłonne obiekty , takie jak szkoły, przedszkola czy oczyszczalnie ścieków. Co więcej, wpłynie także pozytywnie na budżet gminy, bo energię elektryczną będzie można sprzedać z zyskiem .
Miliardowa inwestycja na Dolnym Śląsku. Zapewni pracę setkom osób.
Farma za 4,5 mln zł
Serwis podaje, że inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu , a jej łączny koszt wyniósł ponad 4,5 mln zł.
Burmistrz gminy Żerków, Michał Surma, podkreślił podczas uroczystości, że to pierwsza tego typu spółdzielnia energetyczna w Polsce. „Projekt przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom gminy" - dodał.
„To ważna i potrzebna inwestycja”
Serwis podaje, że minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, również nie szczędziła pozytywnych słów.
„Instalacja fotowoltaiczna w gminie Żerków to bardzo ważna i potrzebna inwestycja. Priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wzmocnienie suwerenności energetycznej kraju oraz konkurencyjności naszej gospodarki. (…) Nowoczesna energetyka w polskich rękach jest dla nas priorytetem " - powiedziała.