Wakacje od ZUS są hitem. To już ostania szansa na zwolnienie ze składki w tym roku
Program wakacji składkowych, umożliwiający przedsiębiorcom zwolnienie z opłacania składek ZUS za jeden miesiąc w roku, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, już ponad 750 tysięcy przedsiębiorców złożyło wnioski o skorzystanie z tego rozwiązania. To już ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.
Wakacje do ZUS
Program „Wakacje od ZUS” jest przeznaczony dla mikroprzedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Aby uzyskać miesięczne zwolnienie z opłacania składki społecznej, wystarczy złożyć wniosek za pośrednictwem platformy PUE/eZUS. Wnioski te są rozpatrywane automatycznie.
Warto jednak zaznaczyć, że z programu nie mogą skorzystać osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i korzystają z „ulgi na start”, zatrudniają ponad dziewięciu pracowników lub pracują dodatkowo na etacie. Roczne przychody firmy nie mogą też przekraczać 2 milionów euro. Zwolnienie dotyczy wyłącznie składki społecznej, zatem przedsiębiorcy nadal muszą opłacać składkę zdrowotną oraz podatki. Najnowsze dane wskazują, że program „Wakacje od ZUS” cieszy się dużym sukcesem.
NBP rozbudowuje rezerwy złota. Polska w światowej czołówceWojewództwa dzieli przepaść
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 22 listopada 2024 roku już ponad 750 tys. przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie ze składek za jeden wybrany miesiąc. Cztery dni wcześniej liczba ta wynosiła 525 tys., co oznacza, że przedsiębiorcy rzucili się, by zdążyć się jeszcze załapać na ostatni możliwy termin „Wakacji od ZUS” w 2024 roku.
Aby bowiem skorzystać z „Wakacji od ZUS”, należy złożyć wniosek w miesiącu poprzedzającym ten, w którym przedsiębiorca chce skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Na przykład, jeśli planujemy skorzystać z ulgi w grudniu, wniosek musi być złożony najpóźniej w listopadzie.
Analiza danych pokazuje, że zainteresowanie wakacjami składkowymi jest zróżnicowane w poszczególnych województwach. Najwięcej wniosków złożyli przedsiębiorcy z województw mazowieckiego, wielkopolskiego i małopolskiego.
Liczba złożonych wniosków wg. województw:
● Mazowieckie: 128 682
● Wielkopolskie: 82 916
● Małopolskie: 79 673
● Śląskie: 74 518
● Dolnośląskie: 61 981
● Pomorskie: 55 335
● Łódzkie: 42 059
● Kujawsko-pomorskie: 36 715
● Podkarpackie: 31 908
● Lubelskie: 29 116
● Warmińsko-mazurskie: 22 897
● Podlaskie: 19 749
● Lubuskie: 19 194
● Świętokrzyskie: 18 405
● Opolskie: 14 832
Jak wykorzystać środki? Jak się chce
Głównym celem wstrzymania opłat składkowych jest wsparcie osób prowadzących działalność gospodarczą. Zaoszczędzone w ten sposób środki finansowe przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na dowolny cel, według własnych potrzeb i planów. Może to być na przykład inwestycja w rozwój firmy, pokrycie bieżących zobowiązań finansowych, czy poprawa płynności finansowej.
Innym atutem tej ulgi jest fakt, że nie wpływa ona negatywnie na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Składki, które są finansowane przez budżet państwa w ramach programu „Wakacji od ZUS”, są w pełni wliczane do przyszłych świadczeń emerytalnych lub rentowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie tracą na swoich przyszłych świadczeniach, mimo tymczasowego zwolnienia z opłacania składek. Co więcej, skorzystanie z tej ulgi nie wpływa również na uprawnienia do zasiłku chorobowego.