Ważne wyborcze udogodnienie dla niesłyszących. PZG „łamie ciszę wyborczą”
Do 21:00, czyli do czasu zamknięcia lokali wyborczych, Polski Związek Głuchych będzie świadczył przez internet usługę, która może się okazać niezwykle przydatna dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Pod hasłem „łamiemy ciszę wyborczą” uruchomiona została specjalna wideoinfolinia ułatwiająca głosowanie.
PZG „łamie ciszę wyborczą”
Choć PZG szacuje liczbę osób posługujących się językiem migowym w Polsce na około 50 tys. osób, to niestety nie można liczyć na to, że migający pojawią się w każdej komisji wyborczej. A to może być utrudnieniem w skorzystaniu z czynnego prawa wyborczego przez osoby, dla których migowy to pierwszy język. Dlatego związek zdecydował się na udostępnienie wideoinfolinii, za pośrednictwem której konsultant pomoże w oddaniu ważnego głosu. Uruchomienie platformy komentuje Krzysztof Kotynewicz, Prezes Polskiego Związku Głuchych:
Walczymy na każdym kroku o traktowanie osób z niepełnosprawnościami na równi z innymi. Państwo zobowiązane jest do zapewnienia dostępności, tak aby każdy obywatel mógł brać udział w życiu publicznym, bez względu na swoje ograniczenia.
Aby skorzystać z usługi, konieczne jest dysponowaniem laptopem, tabletem lub smartfonem połączonym z internetem. Wystarczy przejść na specjalnie przygotowana stronę i kliknąć zieloną słuchawkę, aby połączyć się z tłumaczem. Dzięki wykorzystaniu kamery i mikrofonu wbudowanych w smartfon będzie on mógł przełożyć polski język migowy na mowę, ułatwiając tym samym kontakt z członkami komisji.
Referendum krajowe 2023. Jak wziąć udział w nim udział? Jakie są pytania?Jak korzystać z wideoinfolinii?
Jak już wspomniano, usługa będzie dostępna do momentu zakończenia zbierania głosów. Skorzystać z usługi można całkowicie bezpłatnie, co może okazać się szczególnie przydatne ze względu na specyfikę trwających wyborów, podczas których równolegle trwa także referendum ogólnokrajowe. W takich okolicznościach możliwość bezpłatnego skorzystania z usług tłumacza może się okazać szczególnie przydatne.
Po wyświetleniu witryny tłumacze, którzy nie są w danym momencie zajęci, oznaczeni będą zieloną słuchawką. Słuchawka pomarańczowa oznacza, że dany tłumacz jest zajęty i należy zaczekać na jego dostępność. W przypadku problemów z działaniem aplikacji tłumacza języka migowego prosi się o kontakt telefoniczny lub SMS pod numerem 882 088 890 lub z numerem stacjonarnym 22-619-92-95.
Do której można głosować?
Lokale wyborcze są czynne od godziny 7:00 do godziny 21:00. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli przed lokalami wyborczymi będą jeszcze oczekiwać wyborcy, komisje będą przyjmować ich głosy także po godzinie 21:00. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których praca komisji zostanie zakłócona. Wówczas może zostać podjęta decyzja o wydłużeniu czasu przyjmowania głosów, ale nie jest to obligatoryjne.