Ważne zmiany dla kierowców. Rewolucja w punktach karnych i limitach prędkości
Ministerstwo infrastruktury pracuje nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym i innych przepisów dotyczących kierowców. Zmienić mają się limity prędkości, procedury związane z odbieraniem prawa jazdy oraz regulacje dotyczące młodych kierowców. Gruntowną reformę mają przejść także zasady naliczania punktów karnych.
Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Nie zawsze obniżymy punkty karne
Business Insider informuje o gruntownej nowelizacji prawa dot. kierowców, a która ma zostać przyjęta już w I kwartale 2025 r. Dla doświadczonych kierowców najważniejsza może się okazać nowa polityka ws. punktów karnych. Aktualnie ich liczbę można zerować dzięki szkoleniom (6 punktów co 6 miesięcy), jednak nowe prawo przewiduje zaostrzenie przepisów.
Ministerstwo infrastruktury chce, aby obniżanie liczby punktów karnych w ogóle nie było możliwe, jeśli były one przyznane za najpoważniejsze wykroczenia. Kryterium ma być szczególne naruszenie prawa godzące w bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Coraz więcej drogich samochodów w Polsce. To nie przypływ gotówki. Powód jest innyNowe prawo w zakresie limitów prędkości
Zmienić mają się także zasady odbierania prawa jazdy za naruszenie prawa. Aktualnie dochodzi do niego przy przekroczeniu prędkości o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Nowe prawo ma znieść ten warunek i przyczyną odebrania prawa jazdy może być przekroczenie limitu o 50 km/h niezależnie od tego, na jakiej drodze doszło do przewinienia.
Na zwiększenie limitów prędkości mogą za to liczyć kierowcy ciągników. Dzisiejsze pojazdy rolnicze, choć są homologowane nawet na prędkość do 50 km/h, wciąż mogą się poruszać po polskich drogach z prędkością maksymalną wynoszącą 30 km/h. Ministerstwo nie zamierza jednak w pełni realizować postulatów rolników i zamiast maksymalnej dozwolonej prędkości 50 km/h proponuje 40 km/h.
Ważne zmiany dla młodych kierowców
Walką z wykluczeniem transportowym resort infrastruktury uzasadnia zmiany w procedurach dot. młodych kierowców. Znów dopuszczać będzie się kierowanie pojazdami przez osoby poniżej 18. roku życia. Dopuszczeni do egzaminów mają zostać 17-latkowie, którzy uzyskali zgodę opiekunów.
Młodym kierowcom stawia się jednak warunki: do ukończenia 18. roku życia będą oni musieli jeździć wyłącznie z doświadczonym, dorosłym kierowcą. Wprowadzony ma zostać także okres próbny, w którym nieletni nie będzie mógł przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej, ani świadczyć usług transportowych.