Ministerstwo infrastruktury pracuje nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym i innych przepisów dotyczących kierowców. Zmienić mają się limity prędkości, procedury związane z odbieraniem prawa jazdy oraz regulacje dotyczące młodych kierowców. Gruntowną reformę mają przejść także zasady naliczania punktów karnych.
W nachodzących tygodniach policja skupi się na kontroli samochodów w jednym, szczególnym aspekcie. W skrajnych przypadkach może się to skończyć mandatem w wysokości 3 tys. zł, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jak przygotować się na kontrole?
Do konkretnych marek, a nawet modeli samochodów przylgnęły przez lata całe stereotypy. Te jednak często są przynajmniej częściowo uzasadnione, z czego zdają sobie sprawę policjanci drogówki. Dlatego pewne modele i marki są kontrolowane częściej niż inne, gdyż zwyczajnie częściej dochodzi z ich użyciem do naruszenia przepisów czy nawet przestępstw. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę i decyduje się na zakup samochodu, który zagwarantuje mu częste postoje na poboczu i kontrole policjantów.
Wraz z rozpoczęciem wiosny wystartował sezon rowerowy. Wielu rowerzystów nie przestrzega zasad ruchu drogowego, zapominając, że grożą im wysokie kary. Czy za jazdę rowerem po chodniku można dostać mandat?
W Polsce może nastąpić rewolucja w przepisach dotyczących korzystania ze słuchawek podczas jazdy. Petycja skierowana do Sejmu i Senatu wnosi o wprowadzenie zakazu słuchania muzyki bezpośrednio do uszu przez kierowców, motocyklistów oraz rowerzystów. Propozycja ta przewiduje wysokie mandaty, sięgające nawet 2 tysięcy złotych, dla osób łamiących te zasady.
Początek października oznacza spore zmiany dla kierowców - i jednocześnie takie, które mogą mocno zaboleć nie tylko ich kieszeń. Zwlekanie w niektórych sprawach dotyczących samochodu będzie bowiem bardzo dotkliwie karane.
Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu, darmowe przejazdy na wybranych fragmentach autostrad dla pojazdów o masie do 3,5 tony czy podwyżka kar za brak ważnego OC – ostatnie miesiące przyniosły ze sobą wiele zmian dla kierowców. Sporo wskazuje na to, że od 1 października będą mogły wejść w życie również przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta – informuje serwis prawo.pl.
Rozgrzewanie samochodu podczas postoju w celu przygotowania go do jazdy może wydawać się niewinnym działaniem, szczególnie w okresie zimowym, kiedy silnik może potrzebować dodatkowego czasu na rozgrzanie. Niestety, nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą ta czynność.
Taryfikator mandatów jest tak długi, że powstają legendy na temat kar w nim przewidzianych. Część jest prawdziwa, a inne z kolei to mity. Jednym z nich jest sprawa mandatu za brudną szybę.Mandaty za korzystanie z telefonu czy nieprawidłowe odśnieżenie pojazdu są wiedzą powszechną. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że podobna sytuacja jest w przypadku brudnej szyby.
W przepisach dotyczących ruchu drogowego znalazły się zapisy dotyczące tego, co musi posiadać każdy samochód. Jednakże w ferworze uzupełniania podstawowych przedmiotów, wielu kierowców zapomina, czego przewozić w aucie nie wolno.Każdy kierowca zapewne pamięta z kursu na prawo jazdy, że na wyposażeniu samochodu muszą znajdować się dwa przedmioty. Są to mianowicie trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.
Całkiem niedawno (16 listopada 2022) wprowadzono ważne zmiany w prawie drogowym. Nowe zasady obejmą głównie kierowców. Lecz nie tylko, ich rodziny również je odczują.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą dotyczącą fotoradarów. Dzięki niej, mandaty za niewielkie przekroczenie prędkości miałyby być wymierzane łaskawiej.Według informacji Gazety.pl, podstawowym argumentem RPO w tej sprawie jest zastosowanie zasady “in dubio pro reo” (w wypadku wątpliwym orzec na korzyść oskarżonego). Jak w piśmie argumentował Wiącek, prawo powinno to gwarantować w swojej treści.
Niedawna nowelizacja ustawy wprowadza nowe zasady mówiące m.in. o tym kiedy kierowcy mogą stracić samochód. Nowe prawo dotyczy również członków rodzin kierowców, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu.