Ważne zmiany w medycynie pracy. Bez tych badań nie można pracować
Badania medycyny pracy są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, jednak ich zakres różni się od wykonywanych czynności w pracy. Już od 1 stycznia 2025 roku w życie weszły zmiany, które mówią o poszerzeniu podstawowych pakietów.
Obowiązkowe badania medycyny pracy
Obowiązkiem pracodawcy jest dopilnowanie, aby jego pracownicy posiadali aktualne badania medycyny pracy. Muszą one być zgodnie z wymaganiami resortu zdrowia zarówno podczas zatrudniania, jak i w momencie, gdy utracą swoją wartość, a praca jest kontynuowana. W 2025 roku katalog badań uległ poszerzeniu. Bez ich wykonania nie ma możliwości podjęcia pracy.
Klienci spędzają w Żabce coraz więcej czasu. Sieć wyznaje: powód może zaskakiwać Ceny masła to przy tym drobnostka. Jest nowy lider drożyznySzerszy katalog obowiązkowych badań medycyny pracy
Z dniem 1 stycznia 2025 roku w życie wszedł obowiązek większej ilości badań podczas tych zlecanych w ramach medycyny pracy. Ich zakres i częstotliwość zależą od obowiązków wykonywanych w pracy. Wpływają na nie między innymi rodzaje szkodliwych i niebezpiecznych czynników, na które pracownik jest narażany, wykonując obowiązki na swoim stanowisku.
Wraz z początkiem roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o poszerzeniu pakietu badań medycyny pracy. Oprócz dotychczasowych, na liście figurują teraz lipidogram, pomiar glukozy i kreatyniny we krwi oraz obliczanie wskaźnika BMI. Okazuje się jednak, że to nie wszystko.
Pracownik skierowany na badania medycyny pracy sam może zdecydować, czy chce skorzystać z tych dodatkowych. W ich skład wchodzi cytologia, badanie PSA oraz RTG płuc.
Nowe badania medycyny pracy nie bez powodu
Rozszerzenie pakietu obowiązkowych badań medycyny pracy nie wzięło się znikąd. W ten sposób resort zdrowia chce trzymać pieczę nad wyraźnym wzrostem chorób cywilizacyjnych, którym niestety ulegają także Polacy. Między innymi chodzi o problemy z nadwagą, kontrolowanie chorób układu krążenia i cukrzycy.
Ministerstwo Zdrowia w ten sposób stara się pomóc Polakom, których sytuacja zdrowotna, niestety, ulega pogorszeniu na przestrzeni lat. Zaadaptowanie się do zmian zajmie zarówno pracownikom jak i pracodawcom ok. 2 miesiące. Wszystko przez integrację systemów Narodowego Funduszu Zdrowia z medycyną pracy.